İsteksizlik yapmaz

20 Ağustos 2014, Çarşamba 05:00
AA

Erkekte sperm kanallarının bağlanmasına vasektomi denir. Lokal anesteziyle spermin geçtiği kanallar bağlanır. Cinsel istekte azalma olmaz. Tekrarbaba olmak isteyenlerde mikrocerrahi teknik uygulanması gerekir. Bu yüzden yeteri kadar çocuğu olanlara önerilir

SORU: Vasektomi nasıl yapılıyor?

[[HAFTAYA]]

15 yıllık evli, 2 çocuk sahibiyim. Bir daha çocuk sahibi olmayı düşünmüyorum. Vasektomi diye bir yöntem duydum. Zararı var mıdır? 5 yıl sonra yeniden çocuk istersem sorun yaratır mı?

CEVAP

Vasektomi, erkekte sperm kanallarının bağlanmasına verilen addır. Erkekte lokal anesteziyle spermin geçtiği kanalların kesilmesi veya bağlanması işlemidir. Ancak erkeklik gücünde ya da cinsel ilişkide herhangi bir azalmaya veya değişmeye neden olmaz. Her yıl Amerika’da yüzbinlerce kişinin tercih ettiği vasektomi yöntemini ilk Çinliler geliştirmiştir. Şimdi tüm dünyada tercih edilen ve hasta açısından çok basit olan bistürisiz teknik ile ülkemizde de birçok kişiye uygulamaktayım. Bu tekniğin uygulandığı kişiler tekrar çocuk sahibi olmak istedikleri taktirde ancak mikrocerrahi teknik kullanımıyla başarı sağlanabilmektedir. Bu nedenle sadece yeterli sayıda çocuk sahibi kişilere önerilen bir yöntemdir.

SORU: Zevk azalır mı?

21 yaşındayım. Prezervatif kullanmak cinsel ilişkiden zevk almamı engeller mi?

CEVAP

Prezervatif penis cildinin dokunma ve ısı algılamalarını azaltacağından cinsel duyarlılığı bir miktar azaltacaktır. Doğru kullanıldığında istenmeyen hamilelikleri ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları çok büyük oranda azaltan prezervatif ucuz ve pratik olduğundan da tercih edilmektedir. Ayrıca prezervatif kullanılması erken boşalma sorununa da kısmen yardımcı olabilmektedir.

SORU: Canlı hücre yokmuş

31 yaşındayım, 10 aylık evliyim ve çocuk sahibi olmak istiyorum. Bende canlı hücre görünmüyor. Tahlile göre hepsi sıfır çıktı. Doktora başvurdum. Bazı tahliller yaptı, varikoselden de ameliyat yaptı. Şu anda 6 aylık tedavi görüyorum. Bunun sonunda biyopsi yapılacak. Acaba uygulanan tedavi doğru mu?Bize ne tavsiye edersiniz?

CEVAP

Sperm tahlilinde hiç sperm hücresine rastlanmayanlarda varikosel ameliyatı yapılması uygun değildir. Testis biyopsisi yapılmalı ve eğer hücre bulunursa bu spermler tüp bebek uygulamasında değerlendirilmelidir. Varikoseli olanlarda bu sırada mikrocerrahi varikosel ameliyatı yapılması uygun olacaktır. Testisinde sperm olmayanlarda varikosel ameliyatı fayda sağlamayacaktır.