Kasık fıtığı ameliyatı iktidarsızlık yapar mı?

05 Şubat 2010, Cuma 10:39
AA

Normalde kasık fıtığı ameliyatlarından sonra erkeklerde iktidarsızlık görülmez. Ancak ameliyat sırasında testis damarları zarar görmüşse ya da testis fonksiyonunu kaybettiyse erkeklik hormonu üretimi düşer, cinsel istekte azalma olur.

Kasık fıtığı ameliyatı iktidarsızlık yapar mı?

SORU:  57 yaşındayım ve 3 ay önce kasık fıtığı ameliyatı oldum. O zamana kadar sorunum yoktu. Ameliyattan sonra iktidarsızlık başladı. Bunun tetikleyen önemli ve devam eden sorunum ya da hastalığım yok. Bu duruma çok üzülüyorum ve kimseyle paylaşamıyorum. Derdime bir çare bulur musunuz?

CEVAP: Kasık fıtığı ameliyatı normalde iktidarsızlığa neden olmaz. Sadece fıtık ameliyatında testis damarları zarar görürse ve testis dumura uğrarsa erkeklik hormonu üretimi düşer, cinsel istek ve güç azalır. Fakat bu çok nadir bir durumdur. Geçirdiğiniz ameliyattan, fiziki ve psikolojik etkilenmeden dolayı bu sorunun ortaya çıkmış olması daha büyük bir ihtimal. Birkaç ay içinde durum kendiliğinden düzelmezse bir üroloji uzmanı size yardımcı olacaktır.

Penisimin üzeri kabuk tutuyor, neden?

SORU:  22 yaşındayım. Bir süre önce korunmasız bir ilişkiye girdim. İlk etapta hiçbir şey yoktu. Fakat daha sonra ağrı olmaya başladı. Bu ağrı yürümeme bile engel oluyordu. Şu an ağrı az fakat penisimin üzerinde yaralar var ve kabuk tutuyor. Mastürbasyon sırasında sperm gelirken çok yanma oluyor. Bunun nedeni nedir?

CEVAP: Korunmasız olarak cinsel ilişkiye girmeniz sonucu cinsel yolla bulaşan hastalık kapmışsınız, hemen doktora gidin.

Hormon bozukluğu nasıl anlaşılır?

SORU: 23 yaşında bir erkeğim. Hormon bozukluğu olduğundan şüpheleniyorum. Yakında askere gideceğim ve memelerim sanki yeni ergenliği girmiş bir kız memesi gibi büyük duruyor. Meme uçlarım küçülüyor, vücudumda kıllanma çok az ve kollarım çok orantısız. Sizce ne yapmalıyım?

CEVAP: Hormonal bir sorunun tetkiki için bir üroloji veya endokrinoloji uzmanına başvurmanız ve istenilen hormon tahlillerini yaptırmanız gereklidir.

Testosteron seviyesi doğal yollarla artar mı?

SORU: Testosteron seviyesini ilaç kullanmadan, doğal besinlerle artırmanın yolları var mıdır? Varsa bu konuda bilgi verir misiniz?

CEVAP: Eğer kilonuz yani yağ dokunuz çok fazla ise yağ dokusunda testosteronun östrojene yani kadınlarda yüksek oranda bulunan hormona dönüştüğünü bilmenizde fayda vardır. Aşırı olan yağ dokusunu azaltmanız, vücudunuzdaki testosteron oranını en belirgin olarak artıracak uygulamadır. Bu durum özellikle göbek bölgesinde fazla miktarda yağ depolayan orta ve daha ileri yaştaki erkeklerde klinik açıdan anlamlı olabilir.