Önce kontrol sonra ilaç

22 Mart 2015, Pazar 00:07
AA

Günümüzde erkeklerin sperm sayılarını arttırmak için bazı ilaçlar kullanılıyor. Bunları içmeden önce mutlaka doktor kontrolünden geçmeli, uzmanın uygun dozda verdiklerini kullanmalısınız. Yoksa hem vaktinizden hem de paranızdan olursunuz, dikkat edin!

[[HAFTAYA]]

SORU: İlaç alsam varikosel geçer mi? 17 yaşındayım, varikoselim var. Mastürbasyon yapmazsam, spermlerin dışarı çıkmaz, spermdeki varikoselde olabilecek hareketlilik azalmaz diye düşündüm. Mastürbasyon yapmayı daha aza indirdim. Bu süre içinde mastürbasyon yapmaya devam etmem mi gerekiyor? Varikoselin ameliyattan başka çaresi var mı?

CEVAP

Varikoselin mastürbasyon veya meni gelmesi ile ilişkisi yoktur. Varikoselin gerekli olduğu hallerde tek tercih edilmesini önerdiğim tedavi yöntemi mikrocerrahi operasyondur. Varikosel toplar damarlardaki genişleme sonucu damar içi valf mekanizmalarının yetersizliğinden ortaya çıkan tamamen mekanik bir sorun olduğundan ilaç ile tedavi edilmesi mümkün değildir. Günümüzde erkek kısırlığının ilaç ile tedavisinde ancak çok kısıtlı durumda kullanılan birkaç ilaç hariç sperm üretimini genelde arttıran bir ilaç veya madde yoktur. Kısırlık ile ilaçlar kullanılmadan önce mutlaka gerekli hormon analizleri yapılmalıdır. Aksi taktirde kullanılan ilaçlar yarar yerine zarar da getirebilir.

SORU: Kıllardan kurtulmak mümkün mü? Gençliğimden beri aşırı kıllı bir vücudum var. 46 yaşındayım. Kulaklarımdan bile kıllar çıkıyor. Sırtımdaki kıllardan tamamen kurtulmak, hatta göğüs kıllarımın da biraz seyrelmesini istiyorum. Kadınlık hormonundan az miktarda kullanarak bunu başarabilirmişim. Bu mümkün müdür?

CEVAP

Kıllarınızdan kurtulmak için hormon ilaçları kullanmanız çok büyük bir hata olur. Bünyedeki hormonlar çok hassas dengeler içerirler ve uzman doktorlar tarafından verilmeyen hormon ilaçlarının kullanımı her zaman yaşamı dahi tehdit edebilecek ciddi komplikasyonlar doğurabilir. Zaten günümüzde ilerleyen teknoloji kıl sorununu kalıcı ve etkili bir şekilde ortadan kaldırmayı lazer teknolojisi ile başarmış durumda. Amerika’da FDA kurumunun da onayladığı aleksandrite tip lazer ışını ile kıllar birkaç seansta kalıcı olarak ortadan kaldırılabilmektedir. Seans sayısının azaltılması ile de kısmi bir azalma ile yetinilebilir. Lazer epilasyon yöntemi giderek modern erkekler arasında da popülerlik kazanan bir yöntemdir.