Sonuç için sabırla bekleyin

07 Mart 2015, Cumartesi 05:00
AA

Sperm sayısı ve kalitesinde sorun yaratan varikosel uzman ellerde yapılan ameliyatla ortadan kaldırılır. Bu sayede sperm sayısı artış gösterir. Ama acele etmeyin, doğru sonuç için 3 aydan çok daha fazla zaman gerekir

SORU: Çok isteksizim

51 yaşındayım. Geçen yıl kalp krizi geçirdim ve anjiyo oldum. Şeker hastalığı var. Cinsel olarak isteksizim. 1 yıldır ilişkiye girmedim. Cinsel gücümün eski haline gelmesi için ne yapabilirim? CEVAP Tetkikleriniz yapılarak bu durumun sebebini belirlemek ve gereken tedaviyi basamaklar halinde planlamak gerekir. Çok ileri durumlarda hiçbir tedaviden fayda görmemeniz halinde protez kullanarak da olsa bu sorunu çözebiliriz.

[[HAFTAYA]]

SORU: Sol testisim şişti


1 yıl önce varikosel ameliyatı oldum. Ameliyattan önceki sperm sayım 58 milyon. Ameliyattan sonraki ise 120 milyon. Ancak sol testisimde şişme oluştu ve 1 yıldır geçmiyor. Ne yapmalıyım? Doktora gösterdim, “Zamanla geçer ya da ameliyat olmalısın” dedi. Ne yapacağım? CEVAP Varikosel ameliyatı sonrası yumurtanın zarları arasında sıvı toplanarak şişkinlik oluşmasına hidrosel denilir. Yumurtanın ısı dengesini ve kanlanmasını etkileyerek doğurganlığı olumsuz etkileyen bir durumdur. Varikosel ameliyatının mikrocerrahiyle yapılmadığı hallerde lenf kanallarının zarar görmesiyle oluşan bir komplikasyondur. Bu durumdan ameliyatsız kurtulmanız maalesef mümkün değildir.

SORU: Sayım yükselmedi

32 yaşındayım. 3 ay önce varikosel ameliyatı oldum ve 3 ayın sonunda tahlilleri yaptırdım. Sperm sayısı düşük çıktı. Bunun nedeni nedir? CEVAP Varikosel ameliyatından sadece 3 ay sonra ortaya çıkan sonuçlar ile karar verilemez, birkaç ay daha sabretmelisiniz. Varikosel ameliyatı gerçekten varikoseli olan hastalara, tercihen mikrocerrahi teknik ile başarılı olarak yapılır. Varikosel tam olarak ortadan kaldırılır ve ameliyat ile ilgili bir sorun oluşmaz ise yüzde 80’den fazla başarı sağlamakta, olumlu netice vermektedir.