Sperm sayısı artırılabiliyor

20 Ocak 2010, Çarşamba 13:36
AA

Çocuğu olmayan çiftlerin tüp bebekten önce deneyeceği başka yollar var. Uygun hastalarda ilaçla tedavi yapılabilir, mikrocerrahi ya da endoskopik işlemlerle sperm sayısı artırılıp tüp bebeğe gerek kalmadan bebek sahibi olmaları sağlanabilir...

Sperm sayısı ilaçla artırılabilir mi?

SORU:  27 yaşında bir kadınım. Eşim 29 yaşında. 1.5 senelik evliyiz. Evlendiğimizden beri korunmuyoruz. Buna rağmen çocuğumuz olmuyor. Doktora gittik, bizden bazı testler istediler. Bu testler sonucunda eşimin sperm sayısı 4.3 milyon çıktı. Benim hormon testlerimin hepsi normal. Bize yüzde 5 ihtimalle normal yollarla ya da yüzde 60 oranında tüp bebek yöntemi ile çocuk sahibi olabileceğimiz söylendi. Bu sperm sayısını arttırmak ilaç tedavisiyle mümkün mü?

CEVAP: Sperm sayısını uygun hastalarda ilaç ile arttırmak mümkün olabilmektedir fakat bu gibi ilaç tedavileri sadece bunlardan yararlanma ihtimali yüksek olan hastalar seçilerek uygulanmalıdır. Aksi taktirde zaman ve maddi kayıptan başka bir anlamı olmayacaktır. Aynı zamanda birçok hastada da mikrocerrahi veya endoskopik girişimler ile sperm sayılarını artırarak tüp bebek yöntemlerine gerek kalmadan çiftleri çocuk sahibi yapmak mümkün olabilmektedir. Ben çiftleri tüp bebek yöntemine yönlendirmeden önce tüm diğer alternatifleri makul bir zaman sürecinde denemek, gerekirse ameliyat ederek sorunu çözmek taraftarıyım.

Böbreğimde kitle varmış, ne yapacağım?

SORU: 10 yıldır Hepatit B tedavisi görüyorum. 3 ay önce yapılan ultrasonda her şey temizdi. Başka bir muayenede doktor “Sol böbrekte 30 mm çapında kitle var” dedi. İkinci çekilen ultrason raporunda yazılanları size yolluyorum. Bu konuda ne yapabilirim?

CEVAP: Böbrekteki kitleler günümüzde genellikle sağlık taramalarında ultrason veya MR yöntemleri ile erken safhada tesbit edilebilmekte böylelikle tedavileri de daha başarılı olmaktadır. Fakat bu durum küçük boyutlu ve habis olup olmadığının anlaşılması zor olan birçok kitleyi de ortaya çıkardığından tanı ve tedavide zorluklara da neden olmaktadır. Böbrekteki habis kitlelere biyopsi yapılması tercih edilen bir yöntem olmadığından, kaliteli MR cihazları ile çekilen filmlerin bu konuda deneyimli uzmanlar tarafından değerlendirilmesi çoğunlukla çözüm sağlamaktadır. Nadiren de olsa tanı ancak ameliyat esnasında konulmak zorunda kalabilir. Böbrekte saptanan tüm kitlelerin bir kanser odağı olabileceği göz önünde tutularak tetkikler detaylı olarak yapılmalıdır.

Yumurtalıklarımdan biri kasığıma çıkıyor

SORU: Yumurtalıklarımdan biri kasıklarıma kadar çıkıyor. Yani torbayı terk ediyor. Çok sık değil ama özellikle penisim sertleştiğinde oluyor. Bu sakıncalı mı?

CEVAP: Bu durum sıkça görülen bir durum olmakla birlikte torbayı terk ederek kasık bölgesine çıkan yumurtanın birkaç dakikayı geçen uzun sürelerde burada kalması sonucu ısı nedeniyle sperm üretme özelliğini kaybedebilir. Testis torbaya indirilemiyorsa ve sık sık uzun süreler kasığa çıkıyorsa bir üroloji uzmanına başvurmak ve torbaya sabitlenmesini sağlamak gerekecektir.