Tedavi şansı azalabilir

12 Nisan 2015, Pazar 05:00
AA

azalabilir Varikosel tespit edildikten birkaç ay sonra ameliyat edilirse iyi olur. Çünkü zaman geçtikçe kısırlık, ağrı ve erkeklik hormonunun azalması gibi sorunlar artar. Bu da tedavinin başarısını azaltabilir...

Soru: Ameliyatı erteledik ama...

16-17 yaşındayken hastaneye gittim. Sol yumurtalığımda varikosel tespit edildi. Doktor ameliyat olmam gerektiğini belirtti. Yaşım küçük olduğu için şimdi yaparsak ileride tekrar eder diye erteledik. Şimdi 22 yaşındayım ve tekrar kontrole gideceğim. Ameliyat olduğum takdirde iyileşme süreci ne kadar sürer?

Cevap: Bekletilmeniz hata olmuş, varikosel acil değildir ama tespit edildikten sonra birkaç ay içinde ameliyat edilmesi uygun olur. Zaman geçtikçe kısırlık, ağrı, erkeklik hormonu azalması gibi sorunlar artar ve tedavinin başarısı da azalabilir. Lütfen www.varikosel.com.tr’yi okuyunuz.

Soru: Bitkisel ilaçlar prostata çözüm olur mu?

49 yaşındayım, 15 gram kadar prostatım var. İnternette satılan bitkisel ilaçlar işe yarar mı?

Cevap: Bitkisel ilaçların bazılarının prostat büyümesinden dolayı oluşan rahatsızlığa bir miktar faydaları olabileceği düşünülse dahi tıbbi konularda garanti verilmesi yanıltıcı ve ticari bir uygulamadır. Öncelikle bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.

Soru: Erken boşalmam bitmiyor, ne yapayım?

31 yaşındayım, erken boşalıyorum. Birçok kez doktora gittim ama çare olmadı. 1 yıl antidepresan kullandım. Tahlillerim temiz. Geciktiriciler işe yaramıyor. Erken boşalmanın çaresi olduğunu okudum. Ne olur yardımcı olun.

Cevap: Erken boşalma konusunda çok başarılı yeni bir ilaçtan bahsettim yazılarımda, hastalarım da bu yeni ilaçtan çok memnunlar. Ama bu köşeden defalarca açıkladığım nedenlerle ilaç adı vermiyorum, kişilere direk tedaviler önermiyorum, sadece sorularınızdan yola çıkarak genel bilgilendirme yapmayı amaçlıyorum. Bu durumu anlayışla karşılamanızı ve bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.