Tek olması riski artırır

20 Mart 2015, Cuma 05:00
AA

 

Testisler ancak iltihaplanırsa yok olabilir. Ateşli hastalıklar sonucu yer değiştirmeleri ya da kaybolmaları mümkün değildir. Diğer testis fonksiyonunu yitirenin görevini üstlense de tek testis kısırlık açısından her zaman risk faktörüdür

SORU: Neden sertleşme olmuyor?


21 yaşındayım. Penisimde neden olmuyor? Hem de sertleşme olmadan boşalıyorum. Ne yapmam gerekiyor? Bunun için doktora mı gitmem gerekiyor? CEVAP Penisinizde hiç sertleşme olmuyorsa, sabah kalktığınızda veya el ile boşalma yaparken veya cinsel bir heyecan duyduğunuzda tam bir sertleşme olmuyorsa, özellikle de kendinizi bildiğinizden beri durum bu şekilde ise bir üroloji uzmanına, hatta özellikle androloji dalında çalışan bir üroloji uzmanına başvurmanızı öneririm.

[[HAFTAYA]]

SORU: Bir testisim yok

28 yaşındayım. Testistlerimden biri kesesinde değil. Çocukken 2 tane testisim olduğunu çok iyi hatırlıyorum. Ancak 6-7 yaşlarındayken birisi kayboldu. O yaşlarda çok fazla ateşli hastalık geçirmiştim. Geçirdiğim hastalık neticesinde testislerimden birinin kasık bölgesine gittiği ve bu durumun sakıncasının olmadığını öğrendim. Cinsel yaşamımda herhangi bir sorunumun olmadığını düşünüyorum. Sperm üretme konusunda da sanırım bir sorunum yok. Sperm üretebildiğim halde ileride çocuk sahibi olmak için yeterli sperm sayısına ulaşamama gibi bir durum olabilir mi? CEVAP Testisler iltihaplanmaları hariç ateşli hastalık sonucu yer değiştirmez veya yok olmazlar. Sperm üretmeniz konusunda tahlil yaptırmadan nasıl kanaat sahibi olduğunuzu anlayamadım. Sperm adı verilen mikroskopik ve hareketli döl hücreleri meninin yaklaşık yüzde 1’lik bir kısmını oluştururlar. Bu konuda uzman bir androloji laboratuvarında tahlil yaptırmadan veya genetik test ile size ait olduğu kesinleştirilen bir hamilelik başlatmadan meninize bakarak doğurganlığınız hakkında bir fikir sahibi olmanız mümkün değildir. Gayet bol meniniz olabilir ama önemli olan bunun içinde yeterli sayıda, hareketlilikte, yapıda ve dölleme gücünde sperm hücrelerinin olmasıdır. Basit ama kolay anlaşılır bir benzetme ile tarif etmek gerekirse, içinde hiç tanesi olmayan bir şehriye çorbası da dışarıdan bakıldığında normal gibi gözükebilir. Tek testisli olmak kısırlık açısından bir risk faktörü olarak değerlendirilmelidir.