Tüp bebekten önce tedavi

01 Ağustos 2014, Cuma 05:00
AA

Pek çok çiftin aklına çocuk sahibi olamayınca hemen tüp bebek geliyor. Bazen tüp bebek yöntemine gerek kalmadan daha ucuz ve daha kolay yöntemlerle bebeğini kucağına alabilirsiniz...

[[HAFTAYA]]

SORU: Testis kanseri şüphesi var mı?

Testisimdeki ağrı sebebiyle üroloji bölümüne gittim. Ultrason çekildi. Sonuçları size yazıyorum. Ayrıca kan testleri de yapıldı. Doktorum sonuçlara bakarak durumun izlenmesi gerektiğini söyledi. Acaba siz ne düşünüyorsunuz?

CEVAP

Testis kanseri tanısında kanda bakılan belirteçler çok önemli olmakla birlikte fizik muayene de önemlidir; bazı şüpheli durumlarda ancak ameliyat esnasında tanı konulabilmektedir.

SORU: Tüp bebekten başka çözüm yok mu?

36 yaşındayım, eşim de 30 yaşında. 4 yıllık evliyim. Çocuk sahibi olamadık. Tüp bebek tedavisi için doktora gittik. Ancak spermlerim zayıfmış. Çocuk sahibi olmanın tüp bebekten başka bir tedavisi yok mu?

CEVAP

Kısırlık tedavisinde yurdumuzda tüm ileri tetkik ve tedaviler uygulanmaktadır. Ama denetim yetersizliği nedeniyle kalite kontrolü ve tedavinin basamaklı yapılması ilkelerine uyulmayabilmektedir. Birçok tetkik ve tedavi çoğu zaman gerekli kalitede gerçekleştirilmemektedir. Veya gereksiz yere istenmekte, yapılmaktadır. Ayrıca ticari amaçlar nedeniyle çiftlerde gereken tetkik ve basit tedaviler denenmeden, pahalı yöntemlere başvurulmaktadır. Bu da ciddi anne ve çocuk sağlığı komplikasyonlarına yol açabilecek tüp bebek denemelerine ilk adım olarak başlatılabilmektedirler. Çok kolay ve ekonomik çözümler denenmeden ve bilhassa erkek tarafı tedavilerle en uygun hale gelmeden tüp bebek yöntemine geçilmemelidir. Bu taktirde başarı oranları düşmektedir. Mikrocerrahi, endoskopi ve ilaç tedavileri birçok çifti tüp bebeğe gerek kalmadan çocuk sahibi yapabilmektedir. En azından tüp bebek uygulamasına daha sonra hala gerek duyulacak ise de bu pahalı yöntemdeki hamilelik şansı, ön tedavilerle belirgin olarak artmaktadır.

SORU: Cinsel organım çok ince, üzülüyorum

Penisim çok ince. 26 yaşındayım ve yakında evleneceğim. Cinsel organımın ince olması beni rahatsız ediyor. Piyasada satılan herhangi bir ilaç bulabilir miyim?

CEVAP

Bu bir hastalık veya sorun değildir. Tıp biliminde penis inceliği diye bir sorun yoktur. Eğer penis yeterli uzunlukta ise ve sertleşme fonksiyonunu yerine getiriyorsa, incelik herhangi bir fonksiyonel sorun oluşturmaz. Cinsel ilişkide duhul sağlanan kadın vajinasının doğumda 3-4 kiloluk bir çocuğun çıkabileceği kadar esnek olduğu düşünülürse, penisin 1-2 santimlik çap farkının anlamsızlığı ortaya çıkar. Bu sadece bir estetik kaygı olarak değerlendirilebilir. Bu yönde yapılan penise vücudun başka yerlerinden alınan yağ dokusu enjeksiyonu ile kalınlaştırma vb.ameliyatları yeteri faydayı sağlayamıyor. Çoğu zaman hastalar ameliyattan sonra ortaya çıkan halden memnuniyetsizlik duyarak pişman olmaktadır.