Üç haftada sorun çözülür

16 Nisan 2015, Perşembe 05:00
AA

Cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıkların tedavisinde önemli olan doğru teşhis ve uygun ilacı bulmak. Gerekli tahliller yapıldıktan sonra 3 haftalık bir ilaç tedavisi sonrasında erkek eski sağlığına kavuşur. Ama geç kalınır ya da yanlış teşhis konulursa ileride büyük sorunlar ortaya çıkabilir...

Soru: Ağrı yapıyor, neden? 24 yaşındayım. Sol yumurtalığımın üstünde sanki zar yırtılmış gibi, çıkıntı halinde bir damar topluluğu var. Bazen ağrı yapıyor. Bu acaba nedir? Üstüne bastırdığımda içe gidip tekrar geliyor.

[[HAFTAYA]]

Cevap: Bu varisleşmiş yani genişlemiş damarlar, bir kistik yapı veya epididim denilen testisin üzerine yapışan organ olabilir. Ağrı da yapıyor ise bir üroloji uzmanına gitmenizi öneririm.

Soru: İlaç kullanıyorum 28 yaşındayım. İdrar yollarında iltihap varmış. Spermde de iltihap olduğunu söylediler. 5-6 aydır antibiyotik kullanıyorum, geçmedi. İdrardaki yanma spermdeki iltihaptan olabilir mi? Ne yapmalıyım?

Cevap: Cinsel yolla bulaşan hastalıklar idrar ve menide değil, dış idrar yolunu çevreleyen salgı bezlerinde gelişir ve tanı yöntemi olarak da dış idrar yolundan cinsel yol ile bulaşan hastalıklara özel kültür alınarak tespit edilir. Tedavisi ise uygun ilaç ile en fazla 3 haftalık bir sürede başarı ile gerçekleşir. Gerekli kalitede yapılmayan tahlil ve tedaviler sonucu hastalığın doğru teşhis ve tedavisinin gerçekleşmemesi, çeşitli antibiyotiklerin uzun süre kullanılması daha büyük sorunlara da yol açabilir. Başka üroloji uzmanından daha görüş alın.

Soru: Eski haline döner mi? 31 yaşındayım. 2 ay önce varikosel ameliyatı oldum ama sağdaki testis soldakine göre küçüldü. Tekrar eski haline gelir mi? Büyüme şansı var mı?

Cevap: Varikosel ameliyatından sonra testisin küçülmesi sadece ameliyatta atardamarın zarar görmesi ile testisin dumura uğraması sonucu ortaya çıkan bir komplikasyondur. Bu şekilde küçülen bir yumurta sperm veya hormon üretemez; tekrar büyümesi de mümkün değildir.