Uzun süre gerekiyor

29 Ağustos 2014, Cuma 05:00
AA

Yaşın ilerlemesi ve 50’lere merdiven dayamasıyla birlikte erkeklerde kadameli olarak cinsel isteği artıran, kas yapısını kuvvetlendiren erkeklik hormonu azalmaya başlıyor. Bu yüzden de erkeklerde sertleşme sorunu ortaya çıkıyor. Sertleşmeyi sağlamak için daha uzun süre gerekiyor

[[HAFTAYA]]

SORU: Sertleşmede güçlük çekiyorum

54 yaşındayım. 22 yıllık evliyim. Bir süredir kendimi yorgun hissediyorum. Birkaç yıl öncesine kadar eşimle düzenli ilişkiye girerdik. Ancak şimdi cinsellikte eskisi kadar iyi değilim. Bazen sertleşmede güçlük yaşıyorum. Bunun sebebi nedir? Arkadaşım bunun yaşla ilgili olduğunu söyledi. Acaba doğru mu?

CEVAP

50’li yaşlarda testosteron hormonunda kademeli bir düşüş gözlenir. Vücuttaki genel işlev azalmasının bir sonucu olarak sertleşme kapasitesi düşer. Cinsel yanıt döngüsünde birçok evrenin süresi ve yoğunluğu azalır. Tam ereksiyon sağlanması için daha uzun süre ve yoğun uyarı gerekir. Ancak düzenli cinsel aktivite sürdüren erkekler yaşlanmanın tüm etkilerinden daha az zarar görürler. Bu yaşlarda prostat devri başlar. Prostatla ilgili iki sorun var: Prostatın iyi huylu büyümesi ve prostat kanseri. Bizi asıl korkutan prostat kanseridir. 40’lı yaşlardan itibaren bu riske karşı her yıl PSA adı verilen bir kan testi ve ürolojik muayene gereklidir. Erken teşhis için bu kontroller çok önemli; erken evrelerde tespit edilen prostat kanseri tedaviye çok iyi yanıt verir.

SORU: Cinsel ilişki yasak mı?

26 yaşındayım, 1 ay önce varikosel ameliyatı geçirdim. Bu ameliyatın cinsel yaşamıma bir sakıncası olur mu? Ya da mastürbasyon yapmamın zararı olur mu?

CEVAP

Varikoselin cinsel faaliyetlere herhangi bir etkisi yoktur. Ancak ağır dereceli varikosel uzun yıllar içinde testisi etkileyerek ilerleyen yaşlarda olabilen testosteron-yani erkeklik hormonu azalmasına kısmi bir katkıda bulunabilir. Varikosel bir sağlık sorunu değildir, iktidarsızlık yapmaz, sadece döl hücrelerini etkileyerek kısırlık yapabileceğinden dolayı mikrocerrahi teknik ile tedavi edilmesi önerilir.

SORU: Eşim bir türlü hamile kalamıyor

2 yıllık evliyim. Eşimin de benim de bilinen hiçbir sağlık sorunumuz yok. Ama evlendiğimizden beri korunmamıza rağmen eşim bir türlü hamile kalmadı. Kısırlık konusunda doktora gitmemiz gerekiyor. Biz yol gösterebilir misiniz?

CEVAP

Aslında kısırlık tedavisine hem kadının hem erkeğin aynı anda başvurması gereklidir. Ama önce erkeğin tetkiklerinin yapılmasında fayda vardır. Kültürel yapımız gereği kısırlık söz konusu olduğunda hep kadınlar doktora gönderilmekte, erkekler ancak en son aşamada gitmekte ya da hiç doktora gitmemeyi tercih etmektedirler. Öncelikle kadınların kısırlığı son aşamasına kadar araştırılmakta hatta gereksiz yere birçok tedaviler uygulanmaktadır.