Vücuttan dışarı çıkarılmalı

22 Ağustos 2014, Cuma 05:00
AA

Torbaya inmeyen ve karın içinde kalan testislerde kanserleşme riski fazla. Bu yüzden ne kadar erken fark edilip müdahale edilirse o kadar iyi olur. İçeride kalan testis gerekirse ameliyat edilerek vücuttan dışarı çıkarılabilir

[[HAFTAYA]]

SORU: Çocuğumun olması mümkün mü?

2 yıl önce tüp bebek tedavisi gördük. Eşim operasyon geçirdi. Kendisinde hiçbir sperm hücresine rastlanmadı. Acaba bizim başka bir yolla bebek sahibi olmamız mümkün mü?

CEVAP

Testiste sperm hücresi mevcut değil ise şimdilik tek çare ilerlemekte olan kök hücre çalışmalarını beklemek olabilir. Testiste sperm aranmasının mikrocerrahi yöntem ile yapılması başarı şansını arttırmaktadır. Eğer bu yöntem uygulanmadıysa bir kez de bunu deneyebilirsiniz.

SORU: Sperm hareketi zayıfmış, ne yapacağım?

28 yaşındayım. Tahlillerde sperm hareketlerinin zayıf olduğu çıktı. Tedavisi ne şekilde yapılır? İleride çocuğumun olmasını engeller mi? Bir de varikosel hakkında bilgi verir misiniz?

CEVAP

Spermlerin hareketliliğini artırdığı kesin olarak ortaya konulmuş bir ilaç mevcut değil. Bazı ilaçlar hormon seviyeleri uygun kişilerde sperm sayısını arttırabiliyor. Hareket azlığı varikosel veya kanallardaki bazı sorunlardan olabilir. Yapılan tahlilin bu konuda uzman bir merkezde yapılmış olması önemli. Varikoseliniz var ise muayene ile saptanır ve sadece hareketlilik düşük ise yapılacak mikrocerrahi operasyondan büyük ihtimal ile faydalanırsınız.

SORU: Sol yumurtamın ağrısı geçmiyor

22 yaşındayım. Top oynarken bir arkadaşımla çarpıştım. Sol yumurtamın üst tarafındaki şişkin olan taraf ezilmiş. Oayın üzerinden 6 ay geçti ama hâlâ ağrıyor. Doktora gitmedim. Şimdi de sprem sayısı azaldı, suyu arttı ama beyaz, koyu olan tarafı azaladı. Ne yapmam gerekiyor?

CEVAP

Menideki sperme ait değişiklikleri göz ile görebilmek ve bu durumdan çesitli neticeler çıkartmak çok yanıltıcı bir durumdur. Bu şekilde herhangi bir hastalık tanısı konulamaz. Androloji konusunda çalışan bölümü olan bir laboratuvarda spermiyogram tahlili yaptırmalısınız.

SORU: Testis zarar verir mi?

17 yaşındayım. Yumurtalıklarım iki tane olmalı ama bende bir tane var. Küçükken doktora gitmiştik, MR çekildi ama bir şey görünemedi. Doktor ameliyat ile açıp bakmak istedi, ailem izin vermedi. Bu durum çocuk yapmama engel olur mu? Bir de içeride kalıp ileride bana zarar verir mi?

CEVAP

Torbaya inmeyip karın içinde kalan testislerde kanserleşme riski daha fazladır ve göz ile görülmeyip el ile muayene de edilemediklerinden bu durumun geç farkedilme ihtimali yüksektir. Öncelikle ultrason, tomografi, MR gibi ileri görüntüleme yöntemleri uygulanır. Eğer şüphe devam ediyor ise cerrahi olarak da araştırılabilir.