Yaşa ve kişiye göre değişir

24 Ağustos 2014, Pazar 05:00
AA

Meni kesilmelerinin dolması ve cinsel arzular sonucu her erkeğin boşalmaya ihtiyacı vardır. Bu durum yaşa ve kişiden kişiye değişir. Eğer cinsel ilişkiye girmez ya da mastürbasyon yapmazsanız boşalma gece uykuda gerçekleşir

SORU: Ne sıklıkla mastürbasyon yapılmalı?

23 yaşındayım, mastürbasyon ne kadar sıklıkla yapılmalı? Yapılmazsa ne gibi bir sonucu olur? Yapıldığı takdirde yumurtalarıma bir zararı var mıdır?

CEVAP

Meni keselerinin dolması ve cinsel arzular sonucu her erkek boşalma ihtiyacı hisseder. Bu yaşa ve kişiye göre değişiklikler gösterir. Eğer cinsel ilişki kurmazsanız ve mastürbasyon yapmazsanız uykuda boşalma gerçekleşir. Mastürbasyonun zararı yoktur, sadece fazla sık yaparsanız fiziki ve ruhi olarak gereksiz bir yorgunluk ortaya çıkar. Gün aşırı yapılması makul olabilir.

[[HAFTAYA]]

SORU: Kimin prostatı büyür?

50 yaşındayım. Bir süre önce üroloğa gittim. Doktor prostatımın büyüdüğü söyledi. Prostat büyümesi nedir ve kimlerde görülür?

CEVAP

Prostatın büyümesi, büyüyerek çevresinde bulunan idrar yolunu sıkılaştırması ve idrar yapmada zorluk oluşmasıdır. Bu hemen hemen herkeste normal olarak görülür. Sonuçta erkeklerin yüzde 10’u hayatlarının belirli bir döneminde prostatla ilgili bir sorundan dolayı ameliyat olurlar. Herhangi bir şekilde idrar yapmakta rahatsızlık hissedenlerin ise, yüzde 30’u ameliyatlık haldedir.

SORU: Baba olacak mıyım?

7 aydır evliyim. İkimiz de bebek istiyoruz. Doktora gittik. “Spermde hareketsizlik var” dediler. Doktor bana bir ilaç verdi ve bir ay kullanmamı söyledi. Ardından da “4 ay sonra tekrar gel” dedi. Acaba bu hapla sorunumdan kurtulup baba olabilecek miyim?

CEVAP

Bahsettiğiniz ilacın sperm hareketliliğine olumlu bir etkisi yoktur. Hormonal durumu uygun bazı kişilerde sperm sayısını arttırmak için kullanılan fakat yüksek östrojenik etkisi nedeniyle benim tercih etmediğim bir ilaçtır. androloji konusu ile ilgilenen bir üroloji uzmanı size daha yararlı olacaktır. Bu konuda üniversite hastaneleri de size yardım edebilir.

SORU: Ameliyat olmasam olur mu?

58 yaşındayım. Prostatla ilgili sorunum var. Yurt dışında yaşıyorum. Buradaki doktor ameliyat olmadan da tedavi olabileceğimi söyledi. Başka hangi tedaviler uygulanır?

CEVAP

Isı tedavisi, ultrason tedavisi, mikrodalga tedavisi, balonla germe tedavisi gibi birtakım ek tedavi yöntemleri denenmektedir. Ama bunun en başarılı tedavisi cerrahi tedavidir. Ameliyat olamayacak kadar ağır durumda olanlar, kalp hastalığı olanlar, anestezi alamayacak durumda olanlar kalp sağlığı açısından sorunu olanlar ya da çok ileri yaşlarda olup narkoz riski yüksek olanlar da ilaç tedavisi ile işemeyi düzenlemek mümkündür. Ama genç yaşlardan itibaren de ilaç vermek hem ekonomik olarak hem de kişinin bu ilaçları uzun süre kullanması gerektiğinden sakıncalıdır.