Zamanında fark edilirse...

26 Nisan 2015, Pazar 05:00
AA

Her çocuğun cinsel organ gelişimi ve ergenliğe giriş dönemi farklılık gösterebilir. Gelişme bozukluğu varsa ve vaktinde fark edilirse sorunu tedavi etmek mümkündür.

Soru: Spermim biter mi? 16 yaşındayım. Bu yaşta her gün mastürbasyon yapmam sorun yaratır mı? Menim biter mi?

[[HAFTAYA]]

Cevap: Erkekteki sperm sayısı kadınlardaki yumurta sayısı gibi doğuştan sınırlı değildir, yaşamın sonuna dek üretilir. Her gün yapmanın bir zararı yok. Ama gün aşırı yaparsanız daha az yorulursunuz.

Soru: Penisi çok küçük 13 yaşında bir kardeşim var, penisi çok küçük. Önceleri bunu sorun etmiyordu ama şimdi dünyaya küsmüş gibi. Bu durumun tedavisi var mı?

Cevap: Her çocuğun büyüme ve gelişmesi olduğu gibi cinsel organ gelişimi ve ergenliğe giriş dönemi de önemli farklılıklar gösterebilir. Bir gelişme bozukluğu olduğu taktirde vaktinde durum fark edilirse uygun vakalarda tedavi ile durumu düzeltmek mümkündür. Bu durum ile biz üroloji uzmanları ilgilenmekteyiz.

Soru: Erken mi boşalıyorum? 22 yaşındayım. Ben kendimde erken boşalma sorunu olduğundan endişe ediyorum, erken boşalma nedir?

Cevap: Kişinin kontrolü dışında, cinsel ilişki öncesinde veya ilişkinin hemen başında çok az bir uyarıyla ve tekrarlayıcı biçimde boşalma olmasıdır. Bu durum kişide ve eşinde memnuniyetsizlik yaratır. Tarifi sadece boşalma süresiyle sınırlamamak gerekir. Hayat kalitesine etkileri de önemli. Erken boşalma sorunu ilişkiye etkisi, cinsel davranışlarda değişim, cinsel özgüven, utanç duygusu bakımından da değerlendirilmelidir. Erken boşalma başarı ile tedavi edebildiğimiz bir sorundur.

Soru: İlaç önerir misiniz? 36 yaşındayım, penisim eğrilmeye başladı ve yaklaşık 4 santim kısaldı. Bunun için ilaç yok mu?

Cevap: Peyroni hastalığı için herhangi bir ilaç önermiyorum. Durumu takip etmek, gerekirse ve zamanı geldiğinde ameliyat etmek lazım. Bu hastalığın izlenme sürecinde hasta ve doktorun yakın iletişimde bulunması, hastanın sürekli ve yeterli bilgilendirilmesi önemlidir.