7 numara

25 Kasım 2012, Pazar 05:00
AA

Kaç Cumhurbaşkanı gelmiş? 11 Cumhurbaşkanı. 7’ncisi Kenan Evren. Şimdi ne olacak? Yargılandığına göre eğer hüküm giyerse, ünvanı nasıl geri alınacak? Arşivden mi silinecek? Albümden mi çıkarılacak? Tarihten mi sökülüp atılacak? Nasıl yapılacak bu? 

*

 [[HAFTAYA]]

Merak ediyorum. Çünkü emsali olmayan bir durumla karşı karşıyayız. Cumhurbaşkanlığı yapmış bir insanın ünvanı nasıl iptal edilecek? Çankaya’da duvardaki fotoğrafı mı indirilecek? Yoksa çerçeve boş mu kalacak? Yoksa, birer sıra kaydırılıp 7 numaralı forma, bir sonraki Özal’a mı giydirilecek? Okul kitaplarına nasıl yansıyacak?
- Say bakalım çocuğum, Cumhurbaşkanlarımızı sırasıyla say. Doğru cevap nasıl tescil edilecek? 

*

Sevgili okuyucular. İş bununla da bitmiyor. 4’üncü sıradaki Cemal Gürsel ne olacak? 4 numara... Evren’i ihraç edip de Gürsel’i sahada tutmak mümkün mü? Karineyle de olsa, yaptırım, aynen Gürsel’e de yansıyacak. Ama nasıl?
- Söyle bakalım çocuğum, 4’üncü Cumhurbaşkanımız kimdir?
- Gürsel’dir hocam.
- Otur, sıfır... Gürsel değil, Cevdet Sunay’dır. Böyle mi olacak? Bilmiyorum. Olacaksa nasıl olacak? İşte bunu merak ediyorum. 

*

Milli Köşk... Çankayaspor. 11 kişi olarak çıkmıştı sahaya... Yaz çocuğum:
- 4 numara ve 7 numara, kırmızı kart gördü. Takım 9 kişi kaldı. Ama yine de bu maçı alacağız, başka yolu yok. Demokrasi Kupası bizimdir, bizim olacak.