Erkeklerin ilişkide yaptıkları en büyük 10 hata

22 Ağustos 2014, Cuma 11:11
AA

Erkeklerin büyük bir kısmı doğru şekilde ilişki yaşamasını bilmiyor, diğer bir kısmı beceremiyor, geriye kalanlarsa uğraşmıyor. Kimi öyle hissetmese bile sevgilisine kendisini değersiz hissettiriyor, kimi yokmuş gibi davranıyor kimiyse güven vermiyor. Sonuçta erkekler ilişkilerinden hep benzer yanlışları tekrarlıyor. İşte size o yanlışlardan en önemli 10 tanesi. Siz, siz olun mutlu bir beraberlik istiyorsanız bu yanlışlardan uzak durun…

1.    Başka birine veya bir şeye sevgilisinden daha çok önem vermesi
Bazı erkekler söz konusu ilişkiler olunca önceliklerini doğru belirleyemezler. Kimi işini, kimi arkadaşlarını, kimiyse hobisini ilişkisinin önüne koyar. Aslında işin özünde bunu yapmaya sonuna kadar da hakları vardır. Ama asıl sorun bunu fazlasıyla haince hissettirmeleridir. Çünkü kadın bir kez değer verilmediğini hissederse o ilişki çatırdamaya başlar. Erkek doğru yollarla ilişkisini ve diğer tutkularını dengeleyebilecekken sevgilisini hep ikinci plana atmayı seçerse o sevgili en kısa zamanda kendine daha çok değer verecek birini aramaya başlar.

2.    Sevgilisine hayatında yeterince yer açmaması
Erkeklerin ilişkide yaptığı en büyük hatalardan biri de sevgilileri yokmuş gibi davranmalarıdır. Birlikte oldukları kişiyi hayatlarına o kadar dahil etmezler ki kızlar kendilerini dışlanmış gibi hisseder. Çift olarak gidilecek yerlere tek gitmekten, onunla vakit geçirmek yerine başka şeyler yapmayı seçmeye kadar farklı yöntemlerle becerirler bunu. Kadın hep kendisini ikinci planda hissettiği gibi aynı zamanda adamın sevgilisi olduğunu da hissedemez duruma gelir. Bu da kısa sürede büyük sorunlara neden olur.

3.    Şımarmasın diye ilgi göstermemesi
Erkekler bazen gerçekten duygusuz olmayı iyi becerir. Bazense duygusuz gibi görünmek için fazlasıyla enerji harcar. Niye mi duygusuz gibi görünmek ister erkek? Çünkü sevgisini çok gösterirse değeri kalmaz sanır. Çok iltifat ederse karşısındaki şımarır diye düşünür. “Güzel olduğunu söylemeyeyim de güzel olduğunu anlarsa benden daha iyisini bulur” diyenler bile varken etrafta yapılacak en yanlış taktiğin bu olduğunu söylemem gerek. Kadın dediğin iltifatı sever, sevildiğini hissetmek ister, ilgiye düşkündür. Ona istediğini verirseniz şımarmaz ama vermezseniz verecek başka birinden etkilenebilir!

4.    Sevgilisine güven vermemesi
Çoğu erkek sevgilisinde güven oluşturmak için yeterince emek harcamaz. Aksine kimisi yapmayacak olsa bile sürekli çapkınlıktan, alavere dalavereden bahseder. Bir kadın için ilişkideki en önemli şeylerden biri güvendir. Karşısındakinden o güveni hissedemediği süreçte kaçmaya başlar. Ya da benzer şekilde davranma eğilimine girer. Eğer güvenmek istiyorsanız önce güven vermelisiniz beyler!

5.    Sevgilisini anlamaya çalışmaması
Tamam kadınlar bazen aşırı duygusal olabilir. Bir anda gülerken birden ağlama moduna da geçebilir. Evet ilk bakışta bu durum size “Psikopat” izlenimi de verebilir ama inanın bana bir kez kadın kafasının nasıl çalıştığını anlamaya çalışırsanız ondan sonra bu duygu selini muhteşem bir gökkuşağı olarak görmeye başlayabilirsiniz. Erkeklerin ilişki sırasında yaptığı en büyük hatalardan biri kız arkadaşlarının neye neden üzüldüğünü veya kızdığını anlamaya çalışmamaları. Ne zaman bir sorun çıksa temeline inmeye çalışmadan yüzeysel olarak sorunu çözmeye çalışmaları. Kısacası ağlayan çocuğu şekerle kandırmaya çalışır gibi sevgililerini kandırmaya çalışmaları. Üzgün ya da kızgın bir kadının duygularının sebebini anlamadan sırf o anı kurtarmak için yapacağınız her girişim onu daha çok üzecek ya da kızdıracaktır. Üstelik o anı kurtarsanız bile konu tekrarlandığında sevgilinizin tepkisi bu kez daha şiddetli olacaktır.

6.    Sevgilisinden gözünün korkması
Hiçbir erkek bunu kabul etmek istemese de çoğu güçlü, başarılı ve enerjisi yüksek kadınlardan hoşlanır. Ama ne zaman o kadınlardan biriyle ilişki yaşamaya başlar o zaman tüm özgüvenini kaybedip karşısındaki kişinin en başta hoşlandığı özelliklerini törpülemeye çalışır. Sevgilisinin belki fazla enerjik, fazla hırslı ya da başarılı olması onları korkutmaya başlar. Halbuki sevgililerini törpülemeye veya değiştirmeye ya da daha da kötüsü ezmeye çalışacaklarına onlara ayak uydurmaya çalışsalar çok daha mutlu olabilirler.

7.    Sevgilisine kendini güvende hissettirmemesi
Bazı erkekler sevgililerine sevgilileri olduğunu bile hissettirmeyi beceremez. Bazılarıysa “Aman kız hemen evlilik muhabbetine girmesin” diye sanki sadece takılıyorlarmış izlenimi çizer. Böylece de kız kendini ilişkide güvende hissetmemeye başlar. Karşısındaki adam her an gidebilir ya da her an fikir değiştirebilir gibi hisseder. Bu da o ilişkinin sağlıksız bir başlangıç yapmasına neden olur.

8.    İlişkiden ne beklediğini bilmemesi
Erkekler de en az kadınlar kadar kafalarındaki kalıplarla yaşar. Kimi “Ben artık evleneceğim, durulacağım” diye bir ilişkiye başlar ve karşısındaki kadını beklentilere sokar ve sonra asıl istediğinin o olmadığını anlayıp hem kendisini hem karşısındakini hayal kırıklığına uğratır… Kimiyse takılma niyetiyle başlar sonra da karşısındakine 40 yıllık karısı gibi davranır. Erkek ne istediğini bilmeden bir ilişkiye başlarsa karşısındaki kadına yanlış mesajlar verir ve o kadın, o kafa karışıklığında ilişkide kendisi gibi olamayabilir.

9.    Bencil olması
Erkeklerin ilişkideki bir diğer büyük günahı da bencillikleridir. Sevgililerinin hislerini, ihtiyaçlarını ya da sevgili olmanın gerekliliklerini hiç düşünmeden sadece kendileri için yaşamalarıdır. Bir erkek bir ilişkide ne kadar bencil olursa o ilişki o kadar çabuk biter. Çünkü ilişki iki kişilik bir oyundur ve tek kişinin mutluluğuyla hiçbir yere varamaz.

10.    Kıymet bilmemesi
Erkekler çoğu zaman ellerindekinin değerini kaybedene kadar anlamaz. Kız arkadaşları ilişki içindeyken çok evcimense, yemekler yapıyor, evi çekip çeviriyorsa onlara “Ne var bunda, yapacaksın tabii” tavrını takınmaya bayılırlar. Ya da kız çok anlayışlıysa o anlayışı sonuna kadar suiistimal ederler. Ne zaman ilişki biter karşılarına aynı özellikleri taşımayan başka kızlar çıkar işte o zaman anlarlar eskilerin değerini.

 

10