Son babalar

26 Mart 2011, Cumartesi 05:00
AA

Alanında hem titiz hem de nitelikli bir yayınevi ödül alınca çok sevindim. Memet Fuat Eleştiri/İnceleme, Deneme, Yayıncılık Ödülleri 2010 yılı sahipleri açıklandı. Günışığı Kitaplığı, “Köprü Kitaplar” dizisiyle gençleri ve her yaştan okuru, edebiyatımızın usta kalemleriyle buluşturan kitaplar yayımladığı için Memet Fuat Yayıncılık Ödülü’ne değer görüldü.

Çağdaş edebiyatımızın önemli yazarları “Köprü Kitaplar” dizisinde birer kitabıyla yer alabiliyor. Dizinin bugüne kadar yayımlanan kitapları: Necati Tosuner, Keleş Osman; Ayhan Bozfırat, Sokakta Tek Başına; Ömer Seyfettin, Sivrisinek; Necati Güngör, Sessiz Yürek; Osman Şahin, Katuna’da Dokuz Ay; Azra Erhat, Troya Masalı; Kadri Öztopçu, Saklıköy’ün Kuşçusu; Turgay Fişekçi, Yeşil Tatil; Müge İplikçi, Yalancı Şahit; Nihat Ziyalan, Attım Kapağı Yurtdışına; Behçet Çelik, Sınıfın Yenisi. Dizi, 2011’de Oktay Akbal, Fakir Baykurt ve Leyla Ruhan Okyay gibi yazarların kitaplarıyla sürecek.

TÜRKİYE’DEKİ KABADAYI DÜNYASI

Son Babalar

Saygı Öztürk/Doğan Kitapçılık

Alaattin Çakıcı’dan Kürşat Yılmaz’a, Nuri Ergin’den Ayvaz Korkmaz’a, Sedat Peker’den Yaşar Öz’e, Türkiye’deki yeraltı örgütlenmesinin değişen yüzü, değişen kimlikleri bu kitapta anlatılıyor. Saygı Öztürk, bu isimlerle ilgili sorgu tutanaklarına, ifadelere ve kendi söylemlerine dayanarak Türkiye’deki yeraltı dünyasının değişen yüzünü gözler önüne seriyor.

[[HAFTAYA]]

Sedat Peker, Alaattin Çakıcı, Nuri Ergin, Kürşat Yılmaz, Semih Tufan Gülaltay, Ayvaz Korkmaz, Yaşar Öz gibi 1990’lı yıllarda palazlanan, devletin şu ya da bu birimiyle, bazı politikacılarla da bağlantıları olan, tamamına yakını şu an cezaevinde bulunan “son dönem mafya babalarının” portrelerini okumaya ne dersiniz?

III. SELİM’İ ETKİLEYEN GÜZEL

Nakşidil Sultan (Osmanlı Sarayının Gizemli Kadını)

Margaret L. Law/Altın Kitaplar

Nakşidil Sultan (Aimée) Osmanlı tarihinin en çok tartışılan kadınlarından biridir. Martinique’den soylu bir Fransız ailesinin kızı olan Aimée, Akdeniz’deki bir gemi yolculuğunda Cezayirli korsanlarca kaçırılır ve eşsiz güzelliği onu Osmanlı Sarayı’na kadar getirir. 17 yaşındaki Aimée zamanın padişahı 3. Selim’i etkileyerek kendine aşık eder. Aimée artık Nakşidil ismini almış ve padişahın gözdesi olmuştur. Yalnızca padişahı değil, padişahın annesi Mihrişah Sultan’ı da zekası ve güzelliğiyle etkisine alan Nakşidil, Valide Sultan’ın ölümünden sonra sarayda sözü en çok geçen kadın olur. Nakşidil Sultan’ı okurken güzellik, güç ve ihtişamın mutluluk için yeterli olmadığını görecek; onun duygu, özlem ve acılarına tanıklık edeceksiniz.

İNSANIN GÜZELLEŞME TUTKUSU

Estetik Cerrahi ve Külkedisi Masalı

Ahmet Karacalar/ Goa Yayıncılık

Karacalar, günümüzde magazinsel boyuta sıkışmış estetiğe yeni bir “açılım” kazandırmaya aday olan kitabında, estetik müdahale için kendisine başvuran insanlarla tarihsel kahramanların öykülerini harmanlamış. “Çocukken hayal dünyamızı harekete geçiren, bize büyük hayaller kurduran peri masallarımız vardı. Perinin sihirli değneğinin yerini modern zamanlarda estetik cerrahın neşteri almış gibi görünüyor” diyor Karacalar. Bu kitap insanlık tarihinin başlangıcından beri varolan, güzelleşme, ilgi çekme arayışlarımızın gelişimi ve şimdilerde geldiği yer üzerine çarpıcı karakterler, öyküler işliyor. Ahmet Karacalar’ın sade ve akıcı bir dille anlattığı o öykülerde kendinizden çok şey bulacaksınız. Kitap, nisan başında kitapçılarda.

TEVFİK FİKRET’İN SON ESERİ

Şermin

Tevfik Fikret/Resimleyen: Mustafa Delioğlu Yapı Kredi Yayınları

Tevfik Fikret’in ‘Şermin’ adlı şiir kitabı Yapı Kredi Yayınları Doğan Kardeş Dizisi’nden çıktı. Şermin, yaklaşık yüz yıl önce yayımlanmış bir kitap. Tevfik Fikret’in son eseri. Aradan geçen yıllara ve anlayış değişikliklerine karşın, bugün yazılmış gibi şiirler. İlk yayımlanışından bugüne hemen her kuşakta iz bırakmış, şiir ezberlemenin “ezbercilik” sayılmadığı yıllarda yer ettiği belleklerde yaşamaya devam etmiş. Eskimiş ama lezzeti de bu özelliğinde gizli, güzel çocuk şiirleri...

İBLİSLER, CÜCELER, CİNLER, BÜYÜCÜLER...

Sardinya Efsaneleri

Grazia Deledda/Can Yayınları

Sardinya Efsaneleri, adından da anlaşılacağı gibi, bir derleme. Sardinya’nın geçit vermez dağları arasında yaşayan halkın aktardığı korkunç öyküleri derlemiş Grazia Deledda. Bu öyküler, yaşamları türlü korku ve hurafelerle dolu yoksul halkın geniş hayal gücüyle beslenen tekinsiz, tehlikelerle dolu dünyaları anlatıyor. Her biri birbirinden uğursuz on üç öykü, Sardinya topraklarında gömülü eşsiz hazinelere açılıyor. Ne var ki toprak, hazinelerin yatağı da olsa, yeraltı dünyasında onları bekleyen başkaları var: İblisler, cüceler, cinler, büyücüler... Adanın acımasız coğrafyasıyla büyüleyici gotik atmosferini birleştiren kitap zamanın ötesinde bir macera sunuyor.

DAĞILMANIN EŞİĞİNE GELEN BİR AİLE

Ayaz

İlknur İnsaf Turan/Cinius Yayınları

İlknur İnsaf Turan, huzuru bozulmuş bir evde Ayaz’ın yaşadıklarına odaklandığı yeni romanında çok çarpıcı bir hikaye anlatıyor. Öykü, Amasya’nın küçük bir köyünde yaşayan Ayaz ve ailesinin hayatı etrafında şekillenir. Ayaz’ın annesi Zehra, asla mutlu edemediği kayınvalidesinin baskısı altında iki çocuğuna bakmaya çalışan, üçüncü çocuğuna gebe bir ev kadınıdır. Kocası İlyas, bir gece habersizce kayıplara karışır. Evin sakinleri yaşadıkları talihsizliklerden dolayı huzursuzdurlar. Belki Bir Gün, Aşk Her Yerde ve Sabır romanlarından sonra İlknur İnsaf Turan, bu kez Anadolu’nun ücra köylerinden birinde yaşayan ve dağılmanın eşiğine gelen bir ailenin evine davet ediyor okurlarını.