Aile tablosu karışık değil

14 Temmuz 2017, Cuma 05:00
AA
A kişisinin ilk evliliğinden üç çocuğu oldu. Eşi öldü. İkinci eşiyle evlendi, ondan da iki çocuğu oldu. A kişisinin ölümü ile miras nasıl paylaşılır? Bir de ilk eşinden olan üç çocuğundan biri sonra öldü. Bunun mirası nasıl paylaşılır? ● A.Y.

Okuyucumun A kişisi dediği çocukların babası. İlk evliliğinden üç, ikinci evliliğinden iki çocuğu var. Yani beş çocuk sahibi. Babanın ölümünde ikinci hanım hayatta. Bu durumda miras şöyle paylaşılır. Mirastaki malvarlığının yani terekenin dörtte biri hayatta olan ikinci eşe kalır. Dörtte üç ise beş çocuk arasında paylaşılır. İlk hanımdan olan üç çocuktan biri babanın ölümünden sonra ölmüş. Onun ölümü ile de malvarlığı ilk hanımından olan üç çocuktan sağ kalan iki çocuğa kalır.

37 SENE BİTİYOR

Okuyucumun sorusu anlatımda biraz karışık gibi. Hukukçu olmayan birinin tabloyu anlatması zor. Ancak okuyucum aile tablosunu anlatmak için çok güzel bir tablo çizmiş. Tabloda herkese bir harf vermiş ve işi kolaylaştırmış. Bundan dolayı çok mutlu oluyorum. Bunca senedir yazdıklarım bir imaj yaratmış ki olaylar artık karmaşık bir şekilde değil, herkesin anlayacağı bir şekilde iletiliyor.

Yazılarımı ilk yazdığım yıllardaki karışık sorular yerini bilinçli sorulara bırakmış ki hukuki anlatımla ve güzel çizimlerle geliyor. Bu da beni mutlu ediyor. Zira bu konuda tam 37 sene yazan bir başka kalem yok. Bu Ağustos başında 37 senem bitecek ve köşem 38’inci senesine girecek, bundan daha büyük mutluluk olur mu?