Dört seneniz var

23 Ağustos 2014, Cumartesi 05:00
AA

Evimizi 2008 Haziran ayında kiraya vermiştik, şimdi satmak istiyoruz. Kiracıya ne zaman çıkmasını ihtar etmeliyim? 2008’den bu yana kontratı hiç yenilemedik, bu aleyhte bir durum yaratır mı? Ocak 2015’te tebligat yapsak tahliyeyi sağlayabilir miyim? *Ş.G.

[[HAFTAYA]]

Önce net bir bilgi: Evinizi satacağınız gerekçe olarak gösterilerek kiracının tahliyesi sağlanamaz. Evin satılığa çıkarılması tahliye nedeni değildir. Şimdi bunu söyledikten sonra başka ne söyleyebilirim diye düşünüyorum... Şunu söyleyeyim; evi 2008’de kiraladınız ve kira sözleşmesi yaptınız. İşte o sözleşme yeter, her sene yeni sözleşme yapılmaz. Yapılırsa ne olur? Hiçbir şey olmaz boşuna külfet olur çünkü ilk yaptığınız sözleşme her sene kendiliğinden birer yıllık olarak uzar. Sizinki de bugüne kadar aynı şartlarla uzamış. Tahliye için 2015 Ocak ayında bildirim yapsanız tahliyeyi sağlar mısınız? Hayır sağlamazsınız. Kiracı kendi isteği ile çıkarsa o başka ancak çıkmak istemezse sizin yapabileceğiniz herhangibir şey yok. Sizin aklınızı karıştıran, yeni çıkan on yılını doldurmuş kiracılar için üç ay önce ihtarda bulunup, on yılın sonunda tahliyesini sağlamak. Bu sizin için geçerli değil. Siz bu hakkınızı kullanmak istiyorsanız 2018 yılını bekleyeceksiniz, yani daha dört seneniz var, veya içinde kiracısı ile satacaksınız. Şimdilik başka ihtimal görünmüyor.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.