Düzeltme yapılmış olabilir

13 Haziran 2014, Cuma 05:00
AA

2011’de bir binanın çatı katındaki iki daireyi satın aldık. Tapumuzda ‘teraslı çatı mesken’ olarak geçiyor. Ancak 1960 tarihli projeyi tesadüfen gördük, buraları için ‘depo’ yazıyor. Bu durumda mağdur olur muyuz? ? Y.G.

[[HAFTAYA]]

Sizin gördüğünüz proje oldukça eski tarihli. Bu tarihte Kat Mülkiyeti Kanunu bile yoktu. Kat Mülkiyeti Kanunu’nun tarihi 1965. Peki bu husus sizi ne diye ilgilendiriyor? Şöyle: Bir bina tasdikli projesine göre yapılır, ancak sonradan tadilat projesi yapılarak durum değiştirilebilir. İmar mevzuatı çerçevesinde kat eklenir, vasıflarda değişiklik yapılır vs. Sizin binanız yapılırken kat mülkiyeti mevzuatı olmadığı için projesi bu şekilde yapılmış. Ancak kat mülkiyeti kurulurken projede tadilat yapılmış olabilir. Bunun için sizin tapu dairesindeki işlem dosyasına bakmanız gerekir. Var ise tadilat projesi bu dosyada bulunur. Ancak bu işlem dosyası öyle her zaman incelenecek durumda değildir. Dolayısı ile ben size gidin işlem dosyasını inceleyin diyemiyorum. Sadece şunu söylemek isterim. Durum her zaman eski tarihli projede gördüğünüz gibi olmayabilir. Size verilen tapu senedinde bu yer için ‘mesken’ yazıyor ise müsterih olun. Bu yer tapuda mesken olarak kayıtlıdır. Zira depolar da tapuya bağımsız bölüm olarak tescil olunur ama vasfı itibarıyla tapu senedinde ‘depo’ olarak geçer. Tapu daireleri de tapu senedini yazarken bu hususlarda son derece titizdirler. Sizin tapu senedinizde ‘mesken’ yazdığına göre rahat olabilirsiniz. Ancak bu değişikliğin kaynağına mutlaka ulaşmak istiyorsanız kaynak tapu dairesindeki işlem dosyasındadır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.