fırın İZnİ

02 Temmuz 2017, Pazar 05:00
AA
Evimizin altında bir fırın var. Biz bundan önce fırın yapılmasına izin vermiştik ancak fırın el değiştirdi. Şimdi sıkıntıdayız. Örneğin banyonun ve mutfağın zeminine basmak mümkün değil, ayağımız yanıyor. Bunu nereye şikayet ederiz? ● N.U.

Evet ilginç bir mesele. Çok karşılaşılan bir konu değil. Çünkü bir binada meskenler olur, bir de işyerleri olur. İşyerlerinde elbette iş yapılır, ticaret yapılır. Meskenlerde ise işyeri açılmaz. İşte okuyucumun binasının altında işyeri var ve fırın olarak çalıştırılıyor. Yani fırın yapılmasında işyeri olarak çalıştırılıyor olmasından kaynaklanan bir sorun yok ama bana göre bunun dışında irdelenmesi gereken iki husus var. Bunları açıkladığımda belki okuyucumun meselesine hukuki bir çözüm gelebilir.

KURALLARI VAR

Bunlardan biri belediye mevzuatı. Belediye mevzuatı içinde fırınların açılabilmesi için bazı kurallar getirilmiştir. Örneğin belli metrekare alana sahip olmak gerekir. Bunun alanını veremiyorum zira il içinde farklı il dışında farklı alanlar söz konusu. Sonra fırınların bulunduğu binalar bitişik nizam olmayacak ayrık nizam olacak. Bir de unlu mamuller için alınacak ruhsat ayrı, ekmek fırını için alınacak ruhsat ayrı. İşte okuyucum bu gereklerin yerine getirilip getirilmediğine bakacak.

BİNA İÇİNDE ZARARLI

Geleyim ikinci hususa. Bir fırının ruhsatı sağlıklı ve geçerli ise dahi yine de binada oturmakta olanların huzurunu kaçıracak rahatsız edici davranışlarda bulunmamaları gerekir. Sizin mutfak ve banyo zeminine basamayışınız, alt kattaki fırının, fırın tavanına sizin ise tabanınıza yaydığı ısı nedeniyledir. Bu sizin için rahatsız edici olduğu kadar bina için de zararlı olabilir. Betonun vasıflarına zarar verebilir. Dolayısı ile giderilmesi şarttır. Bunun için sulh hukuk mahkemesinde dava açmak mümkün olabileceği gibi belediye mevzuatı yönünden de ilgili belediyeye şikayet mümkündür.