Gecikme cezası farklı, faiz farklı

14 Haziran 2014, Cumartesi 05:00
AA

Bir sitede oturuyorum, geciktirdiğim aidatlara banka faizinden fazla faiz uyguluyorlar. Aidatların artışı neye göre belirlenir? Aidatlar nereye harcanır?  M.Ö.

[[HAFTAYA]]

Kat mülkiyeti mevzuatına tabi binalarda ve sitelerde aidatlar şöyle belirlenir: Kat malikleri kurulu toplantılarında aidatları karar altına alır. Karar altına alınan aidatlar toplanır. Ancak kat malikleri kurulunda aidatlar konusunda karar alınmazsa yönetici en kısa zamanda aidatlar konusunda bir işletme projesi hazırlar ve kat maliklerine sunar. Buna kat malikleri yedi gün içinde itiraz etmezse işletme projesi kesinleşir ve işletme projesinde gösterilen aidatlar toplanmaya başlanılır. Şayet yedi gün içinde bir itiraz olursa kat malikleri sadece bu itiraz konusunu görüşmek üzere toplanır, bu konuda karar alır ve karar uygulanır. Sistem böyle işler. Aidatların gecikmesinde iki türlü artış uygulanır. Birincisi yasal gecikme tazminatıdır. Ödenmesi gereken aidat süresinde ödenmezse aylık yüzde 5 gecikme tazminatı tahakkuk ettirilebilir. Bu yıllık yüzde 60 olur ki elbette bankaların uyguladığı faiz oranından yüksektir ama dikkat edin bunun adı faiz değil gecikme tazminatıdır. Şayet gecikme tazminatı talep edilmeyecek sadece faiz talep edilecek ise bu senelik yüzde 9’dur. Geciken aidat için hem gecikme tazminatı hem faiz istenemez. Aidatların artışı ancak yukarıda anlattığım biçimde işletme projesinin kabulü ile olur, yönetici işletme projesi dışında bir aidat talebinde bulunamaz. Ancak ortaya beklenmeyen bir olay çıkar da işletme projesinde ön görülmeyen bir masrafa neden olursa bu halde aidat adı altında değil masrafa iştirak payı adı altında para toplanabilir ki bu istisnai bir durumdur. Toplanan aidat nereye harcanır? Toplanan aidat işletme projesinde gösterilen yerlere harcanır ancak kat malikleri toplantıda masraf kalemleri arasında aktarma yetkisi vermiş ise bu halde sair ihtiyaçları karşılamak için de kullanılabilir.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.