Kasıt olabilir

20 Kasım 2012, Salı 05:00
AA

Kredi kartımdan alacağını alacak olan firma mobil pos cihazı ile yanlışlıkla alacağının üzerinde bir rakam çekti. Cihazı kullanan iptal işlemini bilmediğini söyledi, konuyu bankayla halledin dedi. Bankaya başvurdum firma durumu teyit ederse işlemi yaparız dedi. Peki firma teyit etmezse ne yapacağım? S.M.

Doğrusu burada problem banka ile değil, firma ile. Çünkü banka sizin ne alışveriş yaptığınıza bakmaz, o elektronik verilere bakar. Ancak can sıkıcı olan firmanın biraz bu konuda sanki isteyerek ilgisiz kalması. Zira pos cihazında yanlışlıklar yapıldığına ve bunun anında kullanan tarafından giderildiğine tanık oluyoruz. Dolayısı ile bunu kullanan kişi için iptal işleminin çok karmaşık bir olay olmadığını gözlemlemiş bulunuyoruz. Acaba bu işlem firma tarafından bilerek uygulanan bir işlem mi?

[[HAFTAYA]]
Yani maksat müşteriyi dolandırmak mı? Aklıma gelmiyor değil. Kısa bir süre bakın bakalım firma bankaya durumu teyit edecek mi? Aksi halde benim tavsiyem firma aleyhine dava açmak olacak. Telaşlandığınıza göre yapılan yanlışlık önemli bir rakamı içeriyor. Bu halde elinizdeki fiş veya faturayı delil olarak gösterip firma aleyhine bir menfi tespit davası açmanız gerekecek. Bu dava “borcum bulunmadığını tespit et” anlamına bir davadır.

Farklı yorumlanabilir

İşveren işyerini tasfiye edeceği gerekçesi ile yaklaşık 30 işçiyi işten çıkardı. Aralarında ben de varım. Maddi durumunu ileri sürerek bizim kıdem tazminatımızı 30 aylık takside bağladı ve bir de kağıt imzalattı. Kağıtta ‘30 aylık taksit nedeni ile işvereni ibra ederim’ anmalına bir cümle var. Oysa kıdem tazminatı peşin ödenirmiş. Şimdi benim durumum ne? E.C.

Sonradan öğrendiğiniz husus doğru, kıdem tazminatı peşin ödenir. Ayrıca sizin imzaladığınız belgenin yazdığınız anlamdaki cümlesini yorumlamak gerekirse bir ibraname gibi. İbra, bir haktan vazgeçme anlamını taşır. Oysa sizin cümlede bir çelişki açık. Hem alacağınız bulunduğu bunun takside bağlandığı yazılı hem de ibra kelimesi var. Yani hem alacaklısınız, bu taraflarca kabul ediliyor ama hakkınızdan vazgeçiyorsunuz. Burada ihtilaf doğduğunda işveren tarafı, peşin tahsilat hakkından vazgeçtiğiniz iddiasında bulunacak. Ancak benim yorumum bu yönde değil, sizin yasal olarak kıdem tazminatını peşin olarak talep hakkınız bulunmaktadır. İbra, hakkınızdan vazgeçtiğiniz anlamını taşımamaktadır. Farklı yorumlar olabilir, bu benim görüş ve yorumum.