Ödenmeyen aidatlar

20 Eylül 2009, Pazar 14:51
AA

Yazılarınızdan çok yararlanıyorum. Benim de bir sorunum var. Bu yıl apartmana yönetici seçildim. Ancak apartmanda biri var hiç aidat ödemiyor. Evde de oturmuyor. İlan tahtasına asıyorum. Eve geldiği oluyor, yazıyı okuyor ama yine ödeme yapmıyor. Adresini de vermiyor. Bu kişiden bu parayı nasıl alacağız? ( A.Ö.)

Biliyor musunuz, keşke herkesin derdi sizinki gibi olsa. Anlatınca nedenini anlayacaksınız. Apartmanda oturmayan bir bağımsız bölüm maliki yöneticiye bina dışındaki ikametgahını yazılı olarak bildirmek mecburiyetindedir. Bunu bildirmediği takdirde bütün tebligatlar apatmandaki dairesine yapılır. Buraya yapılan tebligat için de “Ben burada oturmuyorum ki bu tebligat geçersiz” diyemez. Dairede kimse yoksa, tapudan sorulur, tapu kaydında görülen (büyük ihtimalle bu adrestir) adrese Tebligat Kanunu’nun 35’inci maddesine göre tebligat yapılır. Tebligat icra dairesinden gelen takip için bu şekilde yapılacağından takip kesinleşecek ve kesinleşen takipten sonra komşunuzun dairesine haciz tatbik edeceksiniz. Dairesi hacizli olduktan sonra komşunuz mutlaka ödeme yapacaktır. Şimdi anladınız mı ne kadar şanslı bir alacaklısınız?

İhtimaller çeşitli

Babamız kısmi felçli. Kardeşim babamı kahveye götürmüş. Babamın tuvalet ihtiyacı olmuş ama kahveci babamı tuvalete sokmamış. Bunun üzerine kahveye amcamın oğlu gelmiş ve kahveci ile kavga olmuş. Bizimkiler davacı olmamış. Kahveci de önce davacı olmayacağını söylemiş ama sonra olmuş. Şimdi kardeşim ve yeğenim için altı aydan iki seneye kadar hapis talebi ile dava açıldı. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor. (S.Ö.)

Özellikle ceza davalarında bu kadar bilgi ile bir sonuca varmak mümkün değil. Çünkü olayda kahvecinin durumu ne, onu bilmek lazım. Zira müessir fiil dediğimiz (halk arasında darp denilen) olayda fiilin sonucu cezayı etkiler. Basit müessir fiilde ceza çok hafif, silahla işlenmesi halinde daha ağır, organlardan birinin işlevini yitirmesine neden olmuşsa veya yasada sayılan bu gibi durumlarda daha da ağırdır. Dolayısı ile bunlardan hangisinin var olduğuna dava sırasında hakim karar verecek. Bu arada ceza kanununda öngörülen bazı indirimler de var. Mesela iyi hali görünen sanığın cezasından indirim yapılır. Gördüğünüz gibi olayı anlatmakla bir sonuca varmak mümkün değil. Tabii bu arada şikayetçinin davranışları da değerlendirilecek. Böyle bir ihtimal varsa tanıklara ihtiyacınız olacak. Şimdiden araştırın. Ancak bir ceza davasından söz ediyoruz, mutlaka bir meslektaşımın yardımını almanızı tavsiye ederim.