Toplayın kat maliklerini

10 Ekim 2009, Cumartesi 18:08
AA

60 daireli bir kooperatifin üyesi ve yöneticileriyiz. Site yönetimine henüz geçilmedi, ancak kooperatif için topladığımız cüzi aidat ihtiyaca yetmiyor. Oturanların büyük kısmı ise kiracı yani müşküldeyiz. Ne tavsiye edersiniz? (H.Ş.)

Ben bu güzel ülkemizde bir tuhaf şeye çok ama çok şahit oldum. Bir kooperatifin yönetimi asla bu işi bırakmak istemiyor. Nedeni halen çözmüş değilim ama böyle. Millete tapular veriliyor ama hâlâ siteyi kooperatif yönetmek için direniyor da direniyor. Oysa, ortaklara kat irtifak veya kat mülkiyet tapusu verildikten sonra artık kooperatif siteden elini çeker. Site kat maliklerini toplar, kendi yönetimini kurar. Şimdi size de aynı şeyi söyleyeceğim. Çağırın kat maliklerini toplantıya, noterden bir karar defteri tasdik ettirin, yapın kat malikleri toplantısını, seçin yönetim kurulunu, kurtulun bu işten. Kat mülkiyeti ile ilgili sistemi kurduğunuzda bağımsız bölüm maliki ile birlikte kiracı da borçtan müteselsilen sorumlu olacağından aidat toplama problemi halledilmiş olacak. Atla deve değil neticede yirmi günde halledersiniz.

Biraz bekleyeceksiniz

Bir kamu kurumunda çalışıyor iken işime müfettiş raporu sonrası son verildi. İdari dava açtım, yürütmenin durdurulmasını istedim, talebim reddolundu. Şimdi dava sürüyor. Böyle bir dava ne kadar sürer? Açmam gereken başka davalar var mı? (K.B.D.)

İdari tasarruflara karşı açılacak dava da idari davadır. Yani açtığınız dava doğru. Yürütmenin durdurulması da talep olunabilir. Ancak yürütmenin durdurulması kararı verilmesi genelde biraz zordur. İdari kararın açıkça telafisi güç veya imkansız zararların doğması ve idari işlemin açıkça hukuka aykırı olması şartlarının birlikte gerçekleşmesi gibi tatbiki neredeyse imkansız şartlar aranmaktadır. Bu durumda yürütmenin durdurulması talebinizin reddi kararını yadırgamayın. Bu şartlarda neredeyse hiçbir davada yürütmenin durdurulması kararı verilmemesi gerekecektir. Bu talebiniz reddolmuş davanız yürüyor. Ancak nereye kadar yürüyecek, işte buna yanıt verme imkanı yok. Dava uzun zaman alabilir. Başka davalar açabilir misiniz? Bugün için ihtimal yok. Ancak davayı kazandığınızda, bu muamele nedeni ile uğradığınız zararların tazmini için dava açabileceğiniz gibi biraz dolaylı olmak şartıyla, davayı kazanmanıza rağmen işe iade olunmazsanız, kararı uygulamayan karar mercii hakkında da ceza davası açma imkanı olacaktır.

Çare tükenmemiş

Bir sitede mesken ve dükkan sahibiyim. Site projede ve planda olmayan dükkanımın yanında bana engel teşkil edecek bir köprü yaptı. Belediyeye şikayet ettim, yıkım kararı alındığını söylediler, bizim yönetim belediyeye ‘yıktık’ dedi ama yıkmadı. İkinci ve hatta üçüncü defa başvurdum her defasında ‘yıktık’ diyorlar belediye de buna inanıyor. Bu ne iştir? ( M. Y.)

Efendim bu ne iştir söyleyeyim. Belediye başkanlığı nasıl bir makam? Seçimle gelinen bir makam. Yarın bugün bir seçim olursa ne isteyecek? Oy isteyecek değil mi! Peki gelip evini barkını veya sizin sitenin köprüsünü yıkan bir belediye başkanı sizin siteye gelip oy isteyebilir mi? İsteyemez. O halde gelip burayı kazma kürek yıkmaz. Siz biraz sıkıştırsanız “Elimizde eleman yok. kazmamız küreğimiz yok alamıyoruz, dolayısı ile yıkamıyoruz” diyecek. Bunun bir başka yolu daha var: Bu adli yoldur. Mahkemeye başvurup müdahalenin önlenmesini isteyeceksiniz. Mahkeme müdahalenin menine karar verecek ve siz de icra memuru eşliğinde üç amele getirip burayı törenle yıktıracaksınız.

 

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.