Yerleştirmede sıkıntı olacak

28 Ocak 2015, Çarşamba 05:00
AA

2015 yılı öğrenci alımları konusunda kafalar hala karışık. Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile yapılan görüşmelerde ortaya çıkan ve dillendirilen çözüm önerileri önceki yıllarda yaşanan kayıt sıkıntısına ve veliler açısından yaşanan karmaşık sürece çözüm olacak gibi de görünmüyor. Geçen yıl ilk denemesi yapılan TEOG ile yerleştirmede en fazla sıkıntı özel liselere yerleştirmelerde yaşanmıştı.

Şimdi sistem değişiyor.

[[HAFTAYA]]

Yapılan açıklamalara göre TEOG sınav sonuçları sonrası tercih döneminin temmuz ayında bitirilmesi planlanıyor. Ağustos ayı içerisinde de nakiller yoluyla okul değişikliklerinin mümkün olabileceği tartışılıyor.

Açıklamalara göre TEOG sonuçları temmuz ayının ilk haftasında açıklandıktan sonra özel okullar için erken kayıt dönemi başlayacak. Bir hafta içerisinde taban puanlarını açıklayacak olan özel okullar kayıtlarını tamamlayacaklar ve kayıtlı öğrencilerini e-okul sistemine işleyecekler. Böylece bir özel okula kayıt yaptıran öğrenci Anadolu ve fen liseleri gibi devlet liseleri için e-okul üzerinden yapılacak yerleştirme işlemlerine katılamayacak.

Veli profili önemli İşte burada Özel Okullar Derneği’nin ve MEB yetkililerinin özel okul velisinin profilini tanımadığı ortaya çıkıyor. Özel okullara kayıt dönemini bir haftada tamamlama önerisi gerçekleşir ise neredeyse özel okulların hiçbirisi (kendi ortaokulundan gelen öğrenciler hariç) öğrenci bulamaz.

Yabancı dille eğitim yapan yabancı özel okulların da birkaçı hariç öğrenci kontenjanlarını 2’nci hatta 3’üncü nakil dönemlerinde doldurdukları düşünülürse onların da öğrenci bulmaları çok zorlaşır. Her özel okul başarılı öğrenciyi mümkünse ücretli kaydetmek ister ama bir haftada kayıt dönemini tamamlatmayı düşünmek bu veli kitlesini tanımamak demektir.

Her yıl olduğu gibi özel okulların çoğu nakil döneminde açıkladıkları taban puanlarla kendilerini tercih edecek öğrencileri bekleyeceklerdir. Veliler de yerleştirildiği devlet okulundan daha iyisine nakil döneminde yerleşmeyi, olmuyorsa da kendi bütçelerine uygun bir özel okulu tercih edeceklerdir.

Ama görünen o ki bu çözüm hiçbir derde deva olmayacaktır.

Kişisel verilere ilişkin aydınlatma politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için Kişisel verilere ilişkin aydınlatma metnimizi inceleyebilirsiniz.