Savunmalara kulak verin!

07 Kasım 2009, Cumartesi 05:00
AA

Artık terör mü dersiniz, demokratik mi, bir açılım sıkıntımız var ya, o sıkıntının mimarlarından Apo’nun Bodrum’a paşa yapılmasının bile dillendirildiği, bir yandan da ben serbest bırakılmazsam zor açılırsınız siz, dediği biliniyor. Bunlar olurken Apo’nun Türkiye’ye getirildiğinde kendisini sorgulamış bir istihbarat subayının “terör örgütü yöneticisi” olarak yargılandığı Silivri’de yaptığı savunma vicdanımı sızlattı: Hem PKK, hem DHKP-C, hem Hizbullah terör örgütleriyle mücadele eden ve 1996 yılından beri özel statüde korunan bir albayın neden “gizlilik” içinde yaşadığı sorgulanıyor! Adam korunuyor da ondan! Evinde bulunan silahları sorgulanıyor. Hepsi ruhsatlı özel silahı imiş. “Apo kendisini kimin sorguladığını öğrenmek istiyordu. 10 yıl boyunca devlet bu sırrı korudu. Siz deşifre ettiniz, ailem tehdit altında” diyor. Sekiz saat süren savunmasında em. Albay Atilla Uğur gözaltına alındıktan sonra hücreye atılıp manevi işkence gördüğünü, savcıların kendisine iş birliği yaptığı takdirde serbest bırakmayı vadettiklerini anlatıyor. Terörle mücadele yapanı hapse at, terör yapanı serbest bırakmaya hazırlan, terörü çözmenin yeni yolu demek. Pardon, neydi, demokratik açılım!

TÜYAP’ta hafta sonu

Türkiye’nin en büyük kitap fuarı bu hafta bitiyor. 9 gün süren fuarın ilk günlerine yağmur ve fırtına damgasını vurdu. Bu hafta sonu güzel havadan yararlanarak bir zahmet gidip sanat fuarındaki harika resimleri görebilir, kitap standları arasında gezip imza günü yapan yazarlarla tanışabilir, söyleşilere katılabilirsiniz. Benim bulunduğum gün fuar hayli tenhaydı. Katılan yayınevleri de şikayetçi, gidemeyen okurlar da! TÜYAP Fuar alanı, kent merkezine hayli uzak. Kendi arabamla bir saatten fazla bir sürede gidebildim. Otobüsler var ama gidip gelmek için Taksim’den iki saatten fazla süre harcamak lazım. Eskiden Tepebaşı’ndaydı, bütün etkinliklere katılıyorduk diye şikayet ediliyor ve yeni öneriler getiriliyor: Kitap Fuarı acaba yeni açılan kongre ve fuar merkezlerine taşınamaz mı? Örneğin Sütlüce, tabii en güzeli Harbiye’de yeni yapılan kongre merkezi? Biliyorum bu işler zor ama öteki türlü de yüzlerce yayın evi, yüzlerce etkinlik boş boş duruyor!

Şimdi zeytin zamanı

Ege’nin bize en güzel armağanı zeytin. Ve zeytinyağı. Tamam biraz kilo yapıyor ama zeytinyağına bandığım sıcak köy ekmeğinin tadı hangi sofistike yiyecekte var? Şimdi Ege’de hasat günleri. Zeytin ve yağının merkezi Ayvalık’ta Ticaret Odası ve Belediye’nin düzenlediği Zeytin Hasat Günleri bir şölene dönüşüyor. Bu yıl 5’si yapılan Hasat Günleri’nde Zeytinyağı pazarı kurulacak ve bölgenin en iyi, en taze yağları satılacak. Şölen, Murateli Köyü’nde zeytin bahçesinde hasatla başlayacak, söyleşiler ve sergilerle sürecek. Yolunuzu düşürün, bu lezzeti tadın, yağınızı alın. Ben de orada olacağım, izlenimler daha sonra!