Torba yasa yazın kokacak!

16 Ağustos 2014, Cumartesi 10:22
AA

Meclis yazın ortasında niye çalışıyordu, aniden niye kapandı? Hepimizin bildiği Soma faciasında ölen 301 işçiyi şehit ilan etmeye kalktılar, edemediler; onlara çeşitli haklar vermek için yasa çıkarmaya kalktılar. Sonra hazır hassas bir konu, bunun içine kimsenin itiraz etmeyeceği bir kaç madde daha koyalım dediler. Torba yasa, 148 maddeyle oldu sana çuval yasa.

[[HAFTAYA]]

Bağ-Kur’lunun prim borcundan mücevherde KDV indirimine, öğretmen atamasına kadar aklınıza ne geliyorsa, kimin neye ihtiyacı var da geçirememişse, hepsini doldurdular. Muhalefetle iktidar 126. maddeye gelene kadar tekme tokat birbirine girdi. Tam bitmesine yakın araya cumhurbaşkanlığı seçimi ve başbakan kim olacak tartışmaları girdi. Baktılar ki milletvekilleri ayak altında dolaştıkça kulisler karışıyor, meclisi kapatıverdiler!

Muhalefetin de işine geldi, vaziyet orada da parlak değildi hani. Torba yasa çıksın da faizi alınmadan borcumuzu ödeyelim diye bekleyenler ne mi oldu? Beklemeye devam ediyor! Ve kimse vergi, prim filan yatırmıyor! Soma’dan momaya herkes bekliyor, torba yasasının içindekiler kokuyor; 1 Ekim’e kadar!

Dışişlerinde çok mu başarılıydı?

Birini cumhurbaşkanı yaptık, öbürünü de başbakan yapacakmışız, demek ki bütün yanlışlar mükafat olarak geri dönüyor! Çok tartıştık, cumhurbaşkanı seçilen RTE’nin niye seçmenin yarısı tarafından istenmediğine dönmeyeceğim. Ama Dışişleri Bakanlığı’na geldikten sonra “komşularla sıfır sorun” diye adlandırdığı NeoOsmanlı politikasıyla “sıfır komşu-sırf sorun”u ben mi yarattım? Suriye’nin içini karıştırıp savaş çıkartmaktan tutun da, Şam’da namaz kılacağım, Esat’ın elini bile sıkmam derken Esat’ın seçim galibiyetini seyretmek zorunda kalan kim? Şiilerin etrafında sünni çember oluşturacağım diye IŞİD gibi bir canavarı yaratıp besleyen kim? Musul düşmeden gelen sinyallere gözünü kapayıp, nasılsa bunlar bizim çocuklar rahatlığıyla 49 personelini rehin olarak kaptıran ve hâlâ alamayan kim?

Ortadoğu kan gölü

Gazze Gazze diye inlerken Türkmenlerin katline sırtını dönen kim? IŞİD’çiler sınırdan AVM’ye girer gibi girip çıkarken önlerinden kaçan Ezidilerin 6 aylık bebeğinden pasaport soran kim? TC’nin hangi dışişleri bakanı onun kadar başarısız oldu? Yurt dışında da tanınıyormuş! Evet tanınıyor ama kötü tanınıyor, arkasından konuşuluyor, ciddiye alınmıyor, önemsenmiyor. Ve şimdi başbakan mı yapılmak isteniyor? Türkiye’ye yazık ediliyor...

Şehir magandaları metroda

Şehir içinde kamu ulaşımı artıyor. Metro, metrobüs, tramvay giderek daha çok kullanılıyor. Üstelik sefer sayısı çok, araçlar klimalı, hızlı. Ama bu konforu kullanmasını bilmek, şehirli olmak lazım. Geçenlerde kadınlar metroda yayılıp oturanları uyarmak için kampanya açtı. Bu kampanyayı sonuna kadar destekliyorum. Ve bana göndereceğiniz fotoğrafları yayınlamaya söz veriyorum. Şehir magandalarını biz terbiye edelim! Evinde değilsin, yayılıp oturma, bacaklarını topla.

İlk fotoğraf benden, sonrası sizlerden...