'Yeğenimi vurduğunu sanıp öldürdüm'

'Yeğenimi vurduğunu sanıp öldürdüm'

Bursa Gemlik Açık Cezaevi İnfaz Kurumu İş Yurdu Müdürlüğü Mahcuz Mallar Otoparkı’nda çalışan, kardeşini öldürmek suçundan hükümlü 33 yaşındaki Vural Nice’yi öldürdükleri iddiasıyla tutuklu yargılanan 28 yaşındaki Turgay Pek ve öldürülen kardeşinin oğlu 23 yaşındaki Murat Pek ilk duruşmada suçlamayı kabul etti. Vural Nice’yi vurduğunu itiraf eden Turgay Pek, “Cezaevinde bulunan ağabeyimi ziyarete gitmiştik. Ziyaret saatini beklerken, yanımdan ayrılan yeğenim Murat’ın, Vural tarafından darp edildiğini gördüm. Silah sesleri de gelince yeğenimi vurduğunu sanıp, ben de onu öldürdüm” dedi.

Bursa E Tipi Cezaevi yakınındaki Gemlik Açık Cezaevi İnfaz Kurumu İş Yurdu Müdürlüğü Mahcuz Mallar Otoparkı’nda, geçen Ağustos ayında meydana gelen olayda, cinayet hükümlüsü olan ve cezasının bitmesine 9 ay kalan 1 çocuk babası Vural Nice, iyi halli hükümlü olduğu için görevlendirildiği otoparkta öğle yemeği sırasında, öldürdüğü Ayhan Pek’in kardeşi Turgay ve oğlu Murat Pek tarafından kurşun yağmuruna tutularak öldürüldü.

POLİS MEMURU BİLGİ VERİYORMUŞ

Cinayetten sonra Murat Pek yakalanırken, Turgay Pek kaçtı. Şüphelinin yakalanması için Cumhuriyet Savcılığı tarafından mahkemeden dinleme kararı çıkartan polis, başlattığı teknik takipte, adliyede görevli Polis Memuru 41 yaşındaki Tevfik Beğer’in, Turgay Pek’in cep telefonuna mesaj geçerek bilgi verdiğini saptadı. Gözaltına alınıp görevden uzaklaştırılan polis memuru, çıkartıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılırken, aranan Turgay Pek de Bulgaristan’a kaçmak için hazırlık yaparken Kırklareli’nin sınır köyünde yakalandı.

‘YEĞENİMİ YERE YATIRMIŞ DÖVÜYORDU’

Bursa 2’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde, haklarında, ‘Kan gütme saikiyle tasarlayarak kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası istemiyle dava açılan tutuklu sanıklardan Ayhan ve Turgay Pek ile ‘Suçluyu kayırmak’ suçundan 5- 8 yıl arası hapis cezası istenen Tevfik Beğer’in yargılanmasına başlandı. Çıktıkları ilk duruşmada Murat ve Turgay Pek yöneltilen suçlamayı kabul etti. Vural Nice’yi kendisinin öldürdüğünü söyleyen Turgay Pek, olay günü cezaevindeki ağabeyi Günay Pek’i ziyarete gittiklerini, ziyaret saatini beklerken yeğeni Murat’ın Vural Nice tarafından darp edildiğini gördüğünü öne sürerek, “Vural, yeğenim Murat'ı yere yatırmış dövüyordu. Bir ara silah sesleri de duyunca, yeğenimi vurduğumu düşünerek, ben de kendisini öldürdüm” dedi.

‘BABAMI ÖLDÜRMÜŞTÜ AMA BEN TANIMIYORDUM’

Vural Nice’nin 10 yıl önce babasını öldürdüğünü belirten Murat Pek deifadesinde şunları söyledi:”Cinayeti işlemesine rağmen aramızda kan davası yoktu. Hatta ben ismini duyduğum Vural Nice’yi tanımıyordum. Olay günü ben ziyaret saatini beklerken, sigara içmek için amcamın yanından uzaklaştım. Bu sırada beni görüp yanına çağıran ve daha sonra babamı öldüren kişi olduğunu öğrendiğim Vural bana küfür edip vurmaya başladı. Bu sırada kendimi korumak için çevreye ateş ettim. Silah sesini duyup yanıma gelen amcam da Vural’ı öldürdü.”

Mahkemede hazır bulunan ve yöneltilen suçlamayı kabul etmeyen tutuksuz sanık polis memuru Tevfik Beğer ise, “Turgay benim tanışıp görüştüğüm arkadaşım. Kendisinden 100 TL borç almıştım. Yaptığım konuşmalar sırasında sesi az geldiği için telefonunun dinlenmiş olabileceğini düşünerek, ona aldığım parayı ödemek ve uyarmak için, ‘Sevgili din kardeşim. Emanetin hazır. Telefonun dinleniyor olabilir. Polis olduğum için benimle konuşmana dikkat et. Zor durumda kalmak istemiyorum’ diye mesaj geçtim. Hakkımdaki suçlamaları kabul etmiyorum.” diye konuştu.

Duruşmada söz alan Tevfik Beğer’in avukatı Sinan Yumitkan’ın, “Müvekkilim, dinleme paranoyası ile asker arkadaşına telefonunun dinlendiği mesajını atmıştır. Sanıklarla ve bu olayla bir ilgisi yoktur” dedi. Mahkeme heyeti, duruşmaya Aralık ayına ertelerken, sanıkların tutukluluk halinin devamına karar verdi.

Nail KAHRAMAN/BURSA, (DHA)