Yemin krizine TÜSİAD'dan ilk yorum

Meclis'teki yemin krizini yorumlayan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Yücaoğlu, "Seçimlerin tablosu gayet netti, buna rağmen bir diyalog eksikliği görmekten üzüntü duyuyoruz" dedi

29 Haziran 2011, Çarşamba 19:24
A A

Meclis'teki boykotlu yemin töreni iş dünyasının da gündeminde bulunuyor.

CNBC-e'ye konuşan TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Erkut Yücaoğlu, Meclis'te yaşananlar için şunları söyledi: "Diyalog eksikliği görmekten üzüntü duyuyoruz. Seçimlerin tablosu gayet netti. Meclis'te yüzde 95 nispetinde temsil oluştu. Diyalogla ve konsensus içinde Türkiye'nin birçok konusunun gündeme geleceğini ümit ediyoruz."

Siyasi belirsizlik öngörmediğini söyleyen Yücaoğlu, yeni anayasa çalışmalarında geç de olsa uzlaşı sağlanacağını belirtti.

Yücaoğlu, "Masa başına gelmeye doğru bir hazırlık yapılmış vaziyette. Ben hala ümitliyim ki konsensusa doğru bir çalışma olur. Ama bu kısa bir çalışma değil, oldukça çetin. 6-8 aydan kısa sürmeyecek bir çalışma bekliyorum" dedi.

Yücaoğlu, anayasa konusunda uzlaşı sağlanmazsa ekonominin etkilenebileceğini ancak bu etkinin küresel etkilerden daha az olacağını kaydetti.

Şu anda ekonomide aşırı ısınma olmadığını ancak dış faktörlerin etkisiyle ısınma emareleri görüldüğünü söyleyen Yücaoğlu, alınan önlemlerin kısa vadeli çözüm olduğuna dikkat çekti.

Sonbahardan itibaren dış etkilerin stabile olacağını öngören TÜSİAD YİK Başkanı, cari açık ve işsizlik sorununun çözümü için orta vadede önlem alınmasını istedi.

Yücaoğlu, yeni hükümette bakan yardımcılarının özel sektörden seçilmesinin reform sürecini hızlandıracağını kaydetti.

(ntvmsnbc)