Yemin teklifine Samast ayarı

Meclis açılışında yemin etmeyen CHP, tutuklu vekiller için yasa teklifi hazırlıyor. Murat Karayılan ve Ogün Samast'a da vekillik yolu açılabileceği iddiası üzerine harekete geçen CHP, teklifi buna karşı şekillendiriyor

Yemin teklifine Samast ayarı

Seçimden sonra Hatip Dicle’nin milletvekilliğinin düşürmesiyle yaşanan kriz, CHP’nin yemin etmemesiyle doruğa çıktı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, AK Parti heyetiyle yapacağı görüşme için TBMM'ye gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Kemal Kılıçdaroğlu, görüşmenin Meclis Başkanlığı seçimi konusunda olacağını ifade etti.

Kılıçdaroğlu, tutuklu milletvekillerinin durumunun çözümü konusunda yasa teklifi verilip verilmeyeceğinin arkadaşları tarafından değerlendirildiğini söyledi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Çiçek'in isminin Meclis Başkanlığı için öne çıktığının belirtilmesi üzerine ''Öne çıkıyorsa sorun yok zaten'' dedi.

Öte yandan; Kılıçdaroğlu'nu TBMM'de karşılamak için bekleyen eski Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Çiçek'in meclis başkanlığına nasıl baktıklarının sorulması üzerine ''Uzlaşmacı bir kişiliği var. Siyasi tecrübesi çok fazla bir insan. Ama aday mı değil mi onu bilmiyoruz'' diye konuştu.

''Aday olursa destekler misiniz?'' sorusunu Hamzaçebi ''Onu grup genel kurulu kararlaştırır'' diye yanıtladı.

Hamzaçebi, ''Aday çıkaracak mısınız?'' sorusuna ''Önce yemin etmemiz lazım. Önümüzdeki öncelikli sorun yemin sorunu'' diye yanıt verdi.

YEMİN KRİZİ GÖRÜŞÜLMEDİ

Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Haluk İpek'le bir araya geldi.

Mecli Başkanlığı konusunda yapılan görüşmede, her hangi bir isim gündeme gelmedi.

Görüşmede yemin krizinin de ele alınmadığı öğrenildi.

SAMAST VE KARAYILAN AYARI

CHP’nin tutuklu milletvekillerinin Meclis’e gelmesine imkan verecek bir teklif üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Ancak yapılacak bir düzenlemenin diğer tutuklu sanıklara da vekillik yolu açılacağı öne sürülüyor.

Düzenlemeyle PKK’nın Kandil sorumlusu Murat Karayılan, gazeteci Hrant Dink’in katil zanlısı Ogün Samast ve Danıştay baskınını gerçekleştiren Alparslan Arslan’ın da milletvekili olabileceği iddia edildi.

Bu kaygıların ardından CHP, teklifi yeniden masaya yatırdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Yasa teklifini değerlendireceğiz” diye konuştu.