Yeni anayasa sinyali geldi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, BDP ile yapılan görüşme sonrası "Diyaloğun devamında fayda görüyoruz" diye konuştu

Yeni anayasa sinyali geldi

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile yaptıkları görüşmeye ilişkin gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Görüşmeyi, "Olağan, olması gereken, geçmişte de zaman zaman yapılmış bir görüşme," olarak nitelendiren Çiçek, “Bu diyaloğun devam etmesinde fayda görüyoruz. Umut ediyoruz ki yeni sayfa açılmış olur," diye ekledi.

Başbakan Yardımcısı Çiçek, BDP Eşbaşkanlarının görüşmeye ilişkin açıklamalarının ardından, Adalet Bakanı Sadullah Ergin’le birlikte gazetecilere, görüşmeye ilişkin bilgi verdi.

“OLUMLU-OLUMSUZ ANLAM YÜKLEMEYİ DOĞRU BULMUYORUZ”

Görüşmelere çok fazla özel bir anlam yüklemenin doğru olmadığını belirten Çiçek, "Görüşmeden hemencecik her şeyin çözüldüğü, çözüleceği veya çözülemeyeceği gibi olumlu, olumsuz anlam yüklemeyi, bundan sonraki değerlendirmeleri bunun üzerinde yapmayı doğru bulmuyoruz.

Neticede olağan, olması gereken, geçmişte de zaman zaman yapılmış olan bir görüşmedir," dedi.

“DİYALOGUN DEVAM ETMESİNDE FAYDA GÖRÜYORUZ”

Bu görüşmelerin sadece kendileriyle değil tüm partilerle, tüm partilerin de kendileriyle bu görüşmeleri yapmasının milletin de özlemi, arzusu olduğunu vurgulayan Çiçek, şunları kaydetti:

"Çünkü konuştuğumuz konular, sorunlar Türkiye'nin sorunu, konularıdır. Bir partinin, iktidarın sorunu değil. İktidarda başka bir parti de olsa, onlar da bu sorunlarla karşı karşıya kalacaktır.

Dolayısıyla bu diyalogun devam etmesinde, şahsen fayda görüyoruz. Umut ediyoruz ki yeni sayfa bu manada açılmış olur. Maalesef bu görüşmeler gizli görüşme olarak takdim edildi.

Bu hiç doğru değil. Gizli görüşme olsa, bu kadar basın mensubu burada nasıl toplanacaktı? Gizli bir görüşme olsa, bu Meclis çatısı altında niye yapılsın, herkesin rahatlıkla girip çıktığı bir yerde? Gizli bir görüşme yanı yok."

Cemil Çiçek sözlerini şöyle sürdürdü: "Halk oylamasıyla beraber Türkiye’de yeni bir sayfa açılması gerekiyor. Vatandaşımız demokrasiden yana tavır koymuştur.

Biz yüzde 58 evet’in bu olduğu kanaatini taşıyoruz. Bunun yolu çağdaş anlayışa uygun yeni bir Anayasa’dan geçiyor. Biz bunu aslında 2007’de söyledik. Ama bunu gerçekleştirmek mümkün olmadı."

DHA/ANKARA