Yeni bir şey yok

Türkiye dün demokratik açılımın ne getirdiğini öğrenmek için Başbakan Erdoğan'ı dinledi. Ancak beklenen olmadı. Erdoğan, daha önce söylediklerini tekrarladı

Yeni bir şey yok

‘BOMBA SORUN ÇÖZMEZ’

Kamuoyunda Kürt açılımı olarak bilinen demokratik açılım, Türkiye’yi germiş, gözler Başbakan Tayyip Erdoğan’a çevrilmişti. Açılımın Meclis’te dün yapılan görüşmelerinde herkes Başbakan Tayyip Erdoğan’a kilitlendi. Bütün siyasi liderlerden sonra kürsüye çıkan Erdoğan, açılımın ne getirdiği, pakette ne olduğuna dair bilgi vermedi. Başbakan, daha önceki konuşmalarını tekrarladı. Mevcut durumun devam edemeyeceğini söyleyen Başbakan Erdoğan, “Dağlar bombalandı sorun çözülmedi” dedi.

‘ÇARE BULMA GÜNÜ’

Erdoğan, çocuklarını yitiren gözü yaşlı analara seslenme zamanı olduğunu belirtirken, “Gün ölümlere çare bulma günüdür. Herkes sadece vicdanıyla konuşsun. Bir çocuk anne ve babasının ırkından olduğu için mezhebinden olduğu için annesinin dilini konuştuğu için dışlanabilir mi? Mağdur bırakılıp ötelenebilir mi?” diye sordu. Başbakan Erdoğan konuşmasında özetle şöyle konuştu:

ATATÜRK’TEN ALINTI

İlk Meclis’in açılışında Gazi’nin dile getirdiği, ‘Efendiler... Burada maksut olan ve Meclis-i Alinizi teşkil eden zevat yalnız Türk değildir, yalnız Çerkez değildir, yalnız Kürt değildir, yalnız Laz değildir. Fakat hepsinden mürekkep anasır-ı İslamiyedir, samimi bir mecmuadır...’ ifadeleri her an hatırda bulundurulmalıdır.

BAKAN ATALAY'DAN SİVİL ANAYASA VURGUSU

‘ÇÖZÜM YERİ MECLİS’

Türkiye’nin her meselesinin çözüm yeri bu Meclis’tir. Türkiye’de her meselenin cesaretle, samimiyetle, açık seçik konuşulacağı zemin işte bu Meclis’tir. Bu Meclis, 89 yıl öncesinin gerisine düşemez. Bu Meclis, 89 yıl önce, renklilik üzerine, özgürlük üzerine, en önemlisi de demokrasi üzerine inşa ettiği temellerinden ve ilkelerinden taviz veremez

‘AÇILIMI DAYATMADIK’

Hiçbir ülke, topluluk, grup ya da zümre, milletin bu aziz Meclisi’ne hiçbir şey dayatamaz. Bu Meclis yıllar yılı hayali tehditlerle meşgul edilmiştir. Büyük Ortadoğu Projesi gibi ifadelerle. ‘Nedir’ diye sorsanız, bilmezler. Çözüm üretmeyen bir siyaset, sorunları hafifletmeyen bir demokrasi, halkın taleplerine duyarsız kalan bir devlet anlayışı olamaz. Demokrasiden hiç kimsenin korkusu çekincesi olmasın. Demokrasi bu ülkeyi bozmaz merak etmeyin. Tam tersine birleştirir kardeşliğimizi daha da pekiştirir. Demokrasi, korkuların pazarı değil panzehiridir

ERDOĞAN'DAN CHP'YE: GÜLE GÜLE DİYORUM

MHP YERİNDE KALDI

Başbakan Tayyip Erdoğan konuşmasında dinleyici localarında yapılan protestolara dikkat çekti. Erdoğan, “Şiddet üzerinden, şehit cenazeleri üzerinden siyaset yaptığını zannedenler var. Bunlar tabii ki bu sürece karşı çıkıyor. Hatta ’şehitler gelsin de biraz daha fazla bağıralım’ diye bekleyen var” dedi. Erdoğan’ın bu sözleri üzerine CHP Lideri Deniz Baykal ve CHP’li vekiller Genel Kurul Salonu’nu terk etti. Genel Kurulu terk etmeye hazırlanan MHP’lilere ise liderleri Devlet Bahçeli engel oldu.

‘ZALİMCE İFTİRA’

CHP’liler Genel Kurulu’ terk ederken Erdoğan, “Size güle güle diyorum” diye seslendi. Baykal, Erdoğan’ın konuşması sonrası, “Allah akıl izan versin. Olacak şey değil. Çok kaba, zalimce bir iftira. Bu öyle bir ithamdır ki kimsenin söylemeye hakkı yok. Başbakanın bir nezaket dersi almaya ihtiyacı var. Bu sözler ne dine, ne imana sığar” diye konuştu. MHP Lideri Bahçeli de, Erdoğan’ın konuşmasını “Utanç verici. Başbakan, gittikçe kendisini dağıtıyor. Toparlanmasını tavsiye ediyorum” diye değerlendirdi.

BAYKAL'A SÜRE YETMEDİ

* İçişleri Bakanı Beşir Atalay konuşmasını zamanında bitirirken, DTP Genel Başkanı Ahmet Türk ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli tanınan süreden 15 dakika daha az konuşmayı tercih etti. CHP Lideri Deniz Baykal ise ek süre kullandı.

* Başbakan Erdoğan’ın konuşma notlarının yer aldığı çantayı AK Parti Ankara Milletvekili Faruk Koca getirdi. Erdoğan’ın, diğer liderler konuşurken notlar aldığı, zaman zaman çantasından evrak çıkarıp incelediği görüldü.

* İstanbul Bağımsız Milletvekili Ufuk Uras’ın “10 Kasım’da milletvekili olduğunu unutup aç aç gecesinde olduğunu sanan milletvekillerinden değilim” sözleri Başbakan Erdoğan’ı güldürdü.

2