Yeni Milli Takım yolda

Almanya ve Azerbaycan yenilgilerinin ardından teknik direktör Guus Hiddink köklü değişiklikler yapmayı planlıyor

14 Ekim 2010, Perşembe 08:13
A A

Kendisine yalvardılar

Dile kolay, tam 9 ay Hollandalı hocanın peşinden koşuldu. Resmen takımın başına geçmesi için kendisine yalvardılar. Hiddink’de, Milli Takımımızı hafife aldı. Ücretinin açıklanmamasına kadar sözleşmesine ilginç maddeler koydurdu. Milli takıma 3.dünya ülkesi ekibi gibi baktı.

Ekibini kendi seçti

Hiddink, tüm yardımcılarını kendi seçti. Hiç kimse ekibinin oluşumunda kendisine fikir vermedi. Fatih Terim’in de yardımcılığını yapan Oğuz Çetin görevinde kaldı. Bir tek Engin İpekoğlu, onun isteği dışında ay yıldızlı teknik heyete dahil edildi.

Yanlış tercihler

Fenerbahçe,  Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor'un da ligdeki yarış için takım oluşturdu. 6+2+2’yi istediler. Böylece genç ve gelecek vaadeden oyuncuların önü tıkandı. Süper ligdeki takımların çoğunun orta saha ve ileri uçta oynattığı isimler yabancı. Bu tercihler de yerlileri ikinci plana itiyor.taüt

Zor duruma düştüler

Trabzon, Fenerbahçe, Beşiktaş ve Trabzonspor Avrupa defterini erken kapattı. Bursa Devler Ligi’nde ama şu ana kadar sıfır çekti. Sadece, Beşiktaş yoluna devam ediyor. Başarısız takımların futbolcularından yararlanmak zorunda kalan milli takım heyeti zor duruma düştü.

BUNDAN SONRA NELER OLACAK

Grup elemelerine Kazakistan galibiyetiyle başladık, ardından Belçika’yı zar zor yendik. Oynanan futbol tatmin edici değildi. Ardından da Almanya ve Azerbaycan yenilgileri geldi. Bardağı taşıran son damlanın ardından Milli Takımın değişimi için düğmeye basıldı.

Tek banko Arda Turan

Hiddink değişimi yaparken takımın kimliğini gençleştirecek. Bu yapılanmada da en önemli oyuncu hiç kuşkusuz Arda olacak. Nuri de veliahtı. Elemelerde bundan sonra oynayacağımız ilk maç 29 Mart’ta Avusturya’yla. Yani 5 ay sonra bambaşka bir milli takım seyredeceğiz.

50 oyuncu izlenecek

İlk resmi maçımıza kadar iki veya üç hazırlık karşılaşması oynanacak. Bu süre içinde sıkı bir çalışma yapılacak birçok oyuncu takibe alınacak. En az 50 futbolcu üzerinde durulacak. Bu 50 oyuncu içinden de hiç milli takım yüzü görmemiş oyuncular da olsalar 25 kişi seçilecek.

Gençleştirme operasyonu

Takımların hocalarıyla toplantılar yapılacak. Fikir alışverişinde bulunulacak. 17 Kasım’da Amsterdam da Hollanda, 9 Şubat’ta Türkiye de İtalya ya da Güney Kore ile yapılacak karşılaşmalarda ay yıldızlı ekibimizin değişimi ve gençleşmesi gözle görünür bir hal alacak.

Kulüp takımı havası

Milli takım, kulüp takımı havasında oluşturulacak. Gerekirse yetkililer ile konuşulup özel bir takım oluşturulup, kendi takımlarında oynamayan isimler için farklı projeler üretilecek. Bu oyuncular için her hafta hazırlık maçı yaptırılması da düşünülüyor.

Gurur meselesi yaptı

Hiddink, 30 senedir futbolun içinde ve korkup kaçma durumu yok. Aksine daha da kamçılanmış durumda. 5 ay içinde takımı belirli bir seviyeye getirecek. Ay yıldızlı ekibi de 2012 Avrupa Şampiyonası finallerine götürecek reçeteyi, yazıp uygulayacak.

Kişi yok takım var

Takımlarında başka, ay yıldızlı forma altında başka oynayan futbolcular ile özel görüşmeler yapılacak. Artık yıldız bir oyuncu sakatlanınca, milli takımın umutlarına bitmiş gözüyle bakılmayacak. Yani, kişilere bağımlı bir Milli Takım artık sahaya çıkmayacak.

Prim sistemi değişecek

Oyuncular için düşünülen, “Prim için milli takıma geliyorlar” mantalitesi ortadan kaldırılacak. Maç maç için değil, konulacak hedefte alınacak başarılı sonuçlara göre futbolculara prim verilecek. Krallık yarışında yerli oyuncuların olması için de çalışmalar yapılacak.

Hürriyet

2

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;