Yeni nesil eskici

Cumartesi, 12 Haziran 2010 - 05:00

Yeni nesil eskici

Aslı Kendiroğlu kendine eskici diyor. Çukurcuma’daki dükkanı da eskicilerin arasında... Ama aslında o mimar ve kendini retro tarzı ev eşyalarına adamış. 50’lerden 70’ler dönemine uzanan ev eşyalarının en şık parçalarını Müstamel Eşya Evi adındaki yerinde yenileyerek satıyor. Dönem film ve dizilerinin en gözde mekanı olan bu yer, evini, ofisini modernle retro tarzı harmanlayarak döşemek isteyenlerin de favori adresi!

Merve Özaytekin
mozaytekin@posta.com.tr

50’leri günümüze getiriyor

Aslı Kendiroğlu İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu. Kendini bildi bileli eşya sektörüne aşık bir kadın. İş hayatına da bu nedenle iç mimari ve tasarım alanında başlamış. Birçok dekorasyon mağazasında çalışan Aslı Kendiroğlu, 27 yaşına geldiğinde Nişantaşı’nda kendi mağazasını açmaya karar vermiş. Bugün bile heyecanı gözlerinden okunan Aslı Kendiroğlu “Çok fazla yerde çalışmıştım. Artık kendi yerimi açma zamanı gelmişti. Nişantaşı’nda bir yer buldum ve küp gibi olduğu için de ismini ‘Cubic’ koydum. Anahtar teslimi mimari projeler yapıyordum. Retroya zaten hep ilgim vardı. O yüzden burada da o yıllara ait eşyaların butik imalatını yapıyordum. Talep çok olunca hepsini bir arada yürütmek zorlaştı. Nişantaşı’ndaki binanın da yıkılma kararı alınınca, oradan taşınmaya ve kendimi o dönem eşyalarına adamaya karar verdim” diye anlatıyor.

Çukurcuma’ya taşınan Aslı Kendiroğlu, böylece meşhur eskicilerin arasındaki yeni yerini açmış. Herkes bildiğimiz eskici dükkanı açacağını sanırken o farklı bir konsept getirmiş mahalleye. 50’lerden 70’lere uzanan pek çok ev eşyasını toplayan Aslı Hanım, onları yenilemekle kalmamış aynı zamanda o dönemin en orijinal parçalarını da yeniden üretmeye başlamış. Önceleri mahalleye getirdiği bu konsept yadırgansa da, o aklına koyduğunu yapmaya kararlı olarak yoluna devem etmiş.

Aslı Kendiroğlu, “Masa, sehpa, koltuk, lamba, lambader, ev aksesuarı ne varsa İstanbul’daki eskicilerden ve yurt dışından topluyorum. Hepsi teker teker yenileme sürecinden geçiyor. Bu yüzden kendime ‘eskici’ demeyi tercih ediyorum ama bildiğiniz tozlu, bakımsız, bozuk hiçbir eski eşyayı da dükkanımda satmıyorum! Eski eşyanın kötü enerjisi olduğunu söyleyenler var. Bizdeki eşyalar tamir sürecinden geçtiği için aslında hepsi neredeyse yepyeni. O yüzden böyle bir kaygısı olanlara şöyle söylüyorum: Siz eşyalara hangi enerjiyi yüklerseniz öyle olur!” diyor.

Ev eşyalarınızı yeniliyorsanız buraya da uğrayın

‘Müstamel’ eski Türkçe bir kelime ve ‘ikinci el’ anlamına geliyor. Aslı Hanım kendine her ne kadar eskici dese de dükkanı klasik eskicilere hiç benzemiyor! Hurdaya çıkmış, döküntü hiçbir şey yok burada. Rengarenk dükkanında etrafta ne toz uçuşuyor ne de yüzüne bakılmayacak bir eşya var.

Dükkanında sattığı eşyaları kendi elleriyle yenilediği için de hepsi gıcır gıcır. Zaten güvenmediği ya da yenilemekte olduğu eşyaları satmıyor. Dükkanda en dikkat çekici parçalar geometrik ya da yuvarlak form desenli, rengarenk koltuklar. Diyelim koltuklardan birinin iki kişilik olanını beğendiniz, ama evinize uygun değil. Aslı Hanım size onu üç kişilik olarak da yapabiliyor. Ya da beğendiğiniz parçadan sadece bir tane var, sizin için birkaç tane daha yapabiliyor. Ama asla o döneme ait detayları bozmuyor. Ayrıca koltukların rahatlığı eskiye nazaran çok daha iyi. Ben tek kişilik berjerlere bayıldım. Modern tarzda evinizi döşüyorsanız, bu koltuklardan sadece bir tanesi bile evinizi şık hale getirmeye yetecek! Müstamel Eşya Evi’ndeki koltuklar 350 ila 950 TL. arasında. Aslı Hanım’ın koltuklarına çoğunlukla oteller, restoranlardan talep varmış. Bazen beğendikleri parçalardan birkaç tane sipariş veriyorlarmış. Abajurlar, lambaderler, apliklerse dükkanın en renkli, en şık parçaları... Lambaların her çeşidini tavanda, duvarlarda, hemen yanınızda görebiliyorsunuz. Lamba fiyatları 95’ten 950 TL’ye kadar uzanıyor. Masalar ve sehpalar yine Aslı Hanım’ın eseri. Masa ve sehpalar için de retro modeller üreten Aslı Kendiroğlu, yemek masalarını en dayanıklı şekilde bugüne döndürmüş.

Sürahi, küllük, çakmak...

Ev eşyası olarak aradığınız her şey neredeyse burada var. Sürahi, çakmak, küllük, meyvelik, şekerlik ufak parçalar gibi görünebilir. Ama inanın evinizde bunlardan sadece bir tane varsa, yaşadığınız yerin tüm havası değişiyor. Duvarlardaki siyah-beyaz fotoğraflar, Coca Cola ürünleri, telefonlar, vazolar, müzik aletleri, plaklar, gaz lambaları, saatler hayatınızın bir döneminde sizinleymiş hissi veriyor. Her parçaya karşı aidiyet hissediyorsunuz. Evinize hangisini alacağınız hakkında kafanız karışıyorsa, merak etmeyin sizi güleryüzle karşılayan Aslı Hanım bu konuda yardımcı oluyor. Ama eğer evinizi ona emanet edip dekore ettirmek istiyorsanız, proje bedeli karşılığında bunu da yapabiliyor. Müstamel Eşya Evi’nde sadece ev eşyası yok. Bir döneme ait cüzdanlar, çantalar, kıyafetler de Müstamel Eşya Evi’nde satılıyor. Bunun için de ayrı zamana ihtiyacı olduğunu söyleyen Aslı Hanım, ileride dükkanda kıyafet satılmayacağını söylüyor. Facebook’ta da sayfası bulunan Müstamel Eşya Evi’ne gelen parçalara internet üzerinden göz atabilir, Çukucuma’ya gitmeden dükkandaki yenilikleri takip edebilirsiniz.