Yeni sistem açıklandı, emlakçılar harekete geçti: Fen lisesi yakınında kiralık daire

TEOG yerine öğrencilerin adrese göre yerleştirileceği Mahalli Yerleştirme Sistemi'ni ilk benimseyenler emlakçılar oldu. Kiralık ve satılık ev ilanlarına “Fen lisesi yakını”, “Sosyal bilimler lisesi karşısı” ibareleri eklendi

07 Kasım 2017, Salı 16:57
A A
 Liselere geçişte TEOG yerine gelen “mahalle okuluna dönüşü” öngören yeni sistem emlak sektöründe de kiralık ve satılık ev ilanlarının değişmesine neden oldu.

Habertürk gazetesinde yer alan habere göre emlakçılar daha önce evin bulunduğu semt ya da oda sayısının öne çıktığı kiralık ve satılık ev ilanlarını artık “Fen lisesi yakınında”, “Sosyal bilimler lisesi karşısında” şeklinde değiştirildi.


Ya imam hatip ya meslek: Velilerin önünde iki seçenek var (Mahalli Yerleştirme Sistemi nedir?)

ADRESLERİNE GÖRE YERLEŞTİRİLECEK

Geçen pazar günü gün Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, TEOG yerine gelen sistemi açıkladı. Buna göre öğrencilerin yüzde 92’si oluşturulacak eğitim bölgelerinde adreslerine göre 5 tercihlerinden birine yerleştirilecek, yüzde 8’i ise ‘nitelikli’ 600 liseye sınavla girecek.

'ÇOCUĞUNUZUN GELECEĞİ İÇİN FEN LİSESİNE YAKIN KİRALIK'

Yaklaşık 1.1 milyon öğrencinin adrese dayalı yerleştirmeye göre liselere yerleştirileceğinin açıklanması üzerine emlakçılar ve ev sahipleri, kiralık ve satılık ev ilanlarında “sisteme uygun” güncelleme yaptı. İlan başlıklarındaki, oda sayısı, toplu taşımaya yakınlık, dairenin yaşı, bulunduğu semt gibi seçenekler yerini okul isimlerine bıraktı. İlanlar arasında “Çocuğunuzun geleceği için fen lisesine yakın sahibinden kiralık” ifadesine yer veren oldu.

'KİRALAR ARTACAK'

Ankara Emlakçılar Odası Başkanı Hacı Ali Taylan adrese dayalı sistemin gelmesinin emlak sektöründe de değişikliklere neden olacağına değindi. Hacı Ali  Taylan, “Vatandaş, adrese dayalı yeni sistemin açıklanmasıyla tercihlerini bu yönde kullanacak. Ancak bu yönelim sınırlı sayıda olabilir. Aşırı yüklenme olamaz. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda ciddi önlemler alması gerekiyor” dedi

Çocuğu olan ailelerin iyi okullara yakın evleri tercih ettiğini kaydeden Hacı Ali Taylan şöyle konuştu: “Bu saatten sonra okul önemli bir tercih olacak çünkü gelen müşteri bilinçli geliyor. Bu anlamda emlak sektöründe ciddi bir hareketlilik etkin olabilir. Kiraların da eğitim bölgelerinde artması beklenen bir durum.”

Eğitim bölgeleri ve bu bölgeler içinde yer alacak okullar mayıs ayında açıklanacak. Sınavla öğrenci alacak aralarında proje okulların da yer alacağı 600 nitelikli okulun ismi ve kontenjanları da mayıs ayında duyurulacak. Bu tarihten sonra da emlak sektöründe hareketlilik bekleniyor.

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;