Yeni VW Transporter Türkiye'de...

Yeni VW Transporter Türkiye'de...

Yeni Volkswagen Transporter, daha keskin hatları, yeni tasarımı, yüksek tork ve güç üreten çok daha ekonomik yeni motorlarıyla Türkiye yollarına çıkıyor.
Doğuş Otomotiv Volkswagen Ticari Araç Genel Müdürü Kerem Güven, Sait Halimpaşa Yalısı’nda düzenlenen basın tanıtımında yaptığı konuşmada 2003 yılında Transporter’ı piyasaya sunarken, "Biz daha iyisini yapana kadar en iyisi bu" dediklerini hatırlatarak, şimdi 2009 yılında ise daha iyisini yaptıklarını duyurdu.
Güven, rekabetin ve piyasa şartlarının çok zor olduğu bu dönemde, sürekli müşteri beklentilerini, ürünle ilgili taleplerini geliştirip daha iyi ürünler sunmak adına çalıştıklarını dile getirerek, yeni Transporter’ın kişisel konfor özelliklerini fazlasıyla barındırdığını kaydetti.
Yeni Transporter’da 16 tane yeni renk bulunduğunu ve kişisel zevklere hitap eden, aracı daha kişiselleştirmeye elveren renk seçenekleri görmenin mümkün olduğunu ifade eden Güven, şunları söyledi:
"Daha şimdiden çok olumlu tepkiler almaya başladık. Sene sonuna kadar getireceğimiz araçlar tahmin ediyorum talebin altında kalacaktır. 2010 yılında bizim için çok fazla satış sağlayabileceğimiz bir araç olacaktır. 2009 yılı gerçekten çok zor bir yıldı, hem sektör anlamında, hem de markamız anlamında. 2010 yılında ticari araçlarda 160-170 bin adetlik bir pazar öngörüyoruz. Mevsimselliği değişecektir, ilk yarısı daha durgun, ikinci yarısı daha hareketli geçen bir pazar olacaktır.
Bizim için 2010 yılı kesinlikle bu senekinden daha iyi olacak. Çünkü ürün gamımız yenileniyor. Çünkü Transporter, markamızın amiral gemisi, satışlarımıza ciddi bir ivme kazandıracaktır. Şimdi gelen taleple bunu söylemek mümkün. Uzun zamandır olmadığımız segmentte de Amarok modelimiz geliyor 2010 yılında, o da bize ilave ivme katacaktır. 2010 yılı, bu senenin yüzde 30-40 ilerisinde bir satış adedi gerçekleştireceğimiz bir sene olacaktır."
4 tekerlekten çekişli yeni Transporter’ların Almanya’da üretildiğini belirten Kerem Güven, özel siparişle bu araçları getirmenin mümkün olduğunu kaydetti.
Güven, "2009 yılında Volkswagen ticari otoda 15 bin adedin üzerinde, yeni Transporter’da ise 5 bin adedin üzerinde satacağımızı düşünüyoruz. Volkswagen ticari araçta cityvan bizim en çok sattığımız araç. Yeni Trasporter’in geliştirilmesi için 600 milyon avroluk bir yatırım yapıldı" diye konuştu.
Transportor’de bireysel kullanımın çok olduğunu anlatan Kerem Güven, büyük filolarda da bu araçların kullanılmaya başlandığını ve özellikle kargo firmalarının kendilerini tercih ettiğini sözlerine ekledi.

DÜNYADA İLK KEZ...

Verilen bilgiye göre, her modeliyle ticari araç sektöründe büyük başarılara imza atan Volkswagen Transporter’ın, 39 bin 950 liradan başlayan tavsiye edilen anahtar teslim fiyatıyla satışa sunulduğu bildirildi.
Volkswagen’in yeni tasarım DNA’sını takip eden yeni yüzü ile dinamik bir görünüme sahip yeni Transporter’ın, sade ve yatay hatlarıyla artık çok daha zarif olduğu belirtildi.
Yüksek performanslı, sessiz, sarsıntısız, çevreci yeni nesil 2.0 TDI motoru ile yeni Transporter’ın artık çok daha güçlü ve çok daha ekonomik olduğu vurgulandı.
Yenilenen TDI motorlar daha geniş devir aralıklarında sabit tork ürettiği, sık vites değiştirmeden konforlu ve verimli sürüş olanağı sunduğu, bunun yanı sıra, Yeni Transporter’la dünyada ilk kez bir ticari araçta 7 vitesli çift debriyajlı vites kutusu (DSG-Otomatik) sunulduğu kaydedildi.
Ayrıca iç kısımda yeni dizayn gösterge paneli, direksiyondan kumandalı üç kollu deri kaplı direksiyon simidi, yeni CD ve radyo, hız sabitleyici, klimatik klima, yeni koltuk döşemeleri ile yeni Transporter kullanıcısına çok daha konforlu bir sürüş imkanı sunulduğu ifade edildi.

MOTORLAR

En gelişmiş yeni nesil enjeksiyon sistemiyle donatılmış turbo dizel motorların 102 PS, 140 PS ve 180 PS olmak üzere üç ayrı güç değeri sunduğu ve yeni motorların geliştirilmiş çekiş özellikleri, yatay tork eğrileri ve azaltılmış gürültü düzeyinin yanında yakıt tüketimi ve karbondioksit değerlerinde ortalama yüzde 10’luk bir azalma sağladığı kaydedildi.
Motor seçenekleri içinde en etkileyici olanı yeni 2.0 litre 132 kW / 180 PS çift turbo. Bu minimum yakıt tüketimi ile maksimum güç anlamına geliyor. 180 PS’lik maksimum güce 4000 d/d’de ulaşılıyor. Çift turboşarj sayesinde 1500 d/d gibi düşük motor devirlerinde bile motor 400 Nm’lik etkileyici bir maksimum torka ulaşıyor ve bunu 2000 d/d’ye kadar sabit bir biçimde koruyor.