Yeni Zelanda ve yıldızları

Yeni Zelanda, 2010 Dünya Kupası'nda F Grubu'nda İtalya, Paraguay ve Slovakya ile birlikte grubunda ilk 2'ye girmek için çaba harcayacak

Yeni Zelanda ve yıldızları

KUPAYA KATILMA MÜCADELESİ
Çıktığı 6 grup maçının 5’ini kazanıp, 1 yenilgi gören Yeni Zelanda, Okyanusya Grubu 2. turda Yeni Kaledonya, Fiji ve Vanuatu ile mücadele etti.

Gruptan birinci çıkan Yeni Zelanda, Asya elemeleri 5. tur 1. grubunu 3. sırada bitiren Bahreyn ile play-off maçı oynayarak Güney Afrika vizesini aldı.

TEKNİK DİREKTÖR RİCKİ HERBERT
Çalıştırdığı takımlar: Daha önce New Zealand Knights ve Wellington Phoenix takımlarını çalıştıran 49 yaşındaki Ricki Herbert, 2010 Dünya Kupası’nın genç ve tecrübesiz teknik direktörlerinden biri olarak tanınıyor.

ÖNE ÇIKAN OYUNCULAR
Ryan Nelsen (savunma):
İngiltere’nin Blackburn Rovers takımında forma giyen Ryan Nelsen, takım kaptanı olarak Yeni Zelanda takımına getirdiği üst düzey deneyimiyle büyük katkı sağlıyor.

Gerçek bir lider olan Nelsen’in takım arkadaşları üzerinde sakinleştirici ve motive edici bir etkisi bulunuyor. 32 yaşındaki Nelsen, eskisi kadar hızlı olmasa da takıma hükmetmesi ve liderliğiyle vazgeçilmez bir oyuncu.

Shane Smeltz (forvet):
Avustralya’nın Gold Coast United takımında top koşturan Shane Smeltz, 2008-2009 sezonunda, Avustralya A Ligi’nde, Yeni Zelanda’da ve Okyanusya’da yılın futbolcusu ilan edildi.

İki ayağını da çok iyi kullanan, son vuruşlarda kabiliyetli bir oyuncu. Kafa golleri ve penaltı vuruşlarıyla ünlenen Shane Smeltz’in pozisyon alma yeteneği müthiştir. Atletik bir oyuncu olan Smeltz, kendine güvenir ve üst düzeydir.

Leo Bertos (orta saha):
Yeni Zelanda’nın Wellington Phoenix takımında forma giyen orta saha oyuncusu Leo Bertos, Yeni Zelanda’nın en yaratıcı futbolcusu olarak görülüyor.

Bu futbolcuya rakiplerin önlem alması durumunda takımın hücumda büyük zorluk çekeceği sanılıyor.

DÜNYA KUPALARI GEÇMİŞİ
Dünya Kupası finallerinde sadece 1982 yılında mücadele etme başarısı gösteren Yeni Zelanda, burada ilk turda elendi.

2