Yenikapı'daki 'Zulme Lanet, Kudüs’e Destek' mitinginde Erdoğan'dan flaş mesajlar

İsrail’in Gazze Şeridi’nde Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği ve 62 Filistinlinin hayatını kaybettiği katliam, bugün İstanbul Yenikapı’da düzenlenen 'Zulme Lanet, Kudüs’e Destek' mitingiyle protesto edildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan halka hitap etti. Erdoğan "Bizim için Çanakkale neyse Kudüs de odur" dedi

18 Mayıs 2018, Cuma 10:10 Son Güncelleme: 19 Mayıs 2018, Cumartesi 04:24
A A

ABD’nin büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasının ardından Filistin'de protesto gösterileri düzenlenmiş İsrail askerlerinin açtığı ateş sonucu 62 Filistinli hayatını kaybetmişti. Bu katliamın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan bugün Yenikapı'da Filistin için miting kararı almıştı. 'Zulme Lanet, Kudüs’e Destek' mitingi başladı.

ERDOĞAN: BÖLGEMİZİ İŞGALE HAZIRLANIYORLAR

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları...

Yüreği Kudüs için yanan Yenikapı'da bulunan tüm kardeşlerimi selamlıyorum. Kudüs davası hepimizi davası diyerek mitingimize iştirak eden Sayın Bahçeli başta olmak üzere BBP Genel Başkanına siyasi partilerin kıymetli temsilcilerine özellikle saygılarımı sunuyorum. Buradan Mekke'deki Medine'deki gözü yaşlı yüreği yaralı yaslı da olsa dimdik ayakta duran Kudüs'teki Gazze'deki tüm kardeşlerimiz selamlıyorum. İnançlarını vatanlarını savunurken katledilen şehitlerimize Rabbimden rahmet diliyorum. Mazlum Filistin halkına şükranlarımı sunuyorum.

"İSLAM DÜNYASI SINIFTA KALDI"

Kudüs sadece bir şehir değildir. Kudüs bir semboldür bir imtihandır. Kudüs kıbledir. İlk kıblemizi koruyamazsak son kıblemizin geleceğine güvenle bakamayız. İslam dünyası Kudüs imtihanında sınıfta kalmıştır. Sadece İslam dünyası değil tüm insanlık da sınıfta kalmıştır. Önce yüreklerimizdeki Kudüs'ü işgal ettiler. Biz savaşı önce kendimizde kaybettik. Müslümanlar olarak yüreklerimizdeki Kudüs işgal edildiğinden beri zalime gerektiği gibi karşı koyamaz olduk.

"ASIL MÜCADELE SİYONİSTLERLE"

Bunlar siyonist. Bir siyonizm mücadelesiyle karşı karşıyayız. Asıl mücadele siyonistlerle. Onların Müslümanlara olan düşmanlığı affedilir gibi değil. Mescid-i Aksa giderek sıklaşan bir şekilde radikal siyonistlerin çizmeleriyle kirletiliyor ve biz kınamaktan başka bir şey yapmıyoruz.

"ZALİMİN ANLADIĞI TEK DİL GÜÇTÜR"

Yüreklerin, bileklerin, canların ortaya konduğu mücadele elbette zaferle sonuçlanacaktır.Hak hukuk tanımayan zalim laftan sözden zaten anlamaz. Ahlakı olmayan zalimin anladığı tek dil güçtür. Tüm dünya tüm Müslümanlar bir olup bu zulmün karşısına dikilirse sırtını dayadığı lobilerin desteği İsrail'in pervasızlıklarını sürdürmesine destek olmaz. 

Müslümanlar aralarındaki çatışmalarda birbirlerine ne kadar tahammülsüzse ne kadar vicdansızsa, hasımlarına karşı da o derece pısırık, cesaretsiz, korkak bir görüntü içindedir.

"BÖLGEMİZİ İŞGALE HAZIRLANIYORLAR"

Bölgemizde DEAŞ denen bir örgüt türedi. Bu örgüt kimin kanını döktü? Sadece Müslümanların kanını döktü, sadece Müslümanlara zulmetti. El Kaide'nin PKK'ya FETÖ'ye kadar diğer terör örgütleri de aynı amaca hizmet ediyor. Bu proje örgütlerin tek amacı Müslümanların birliğini bozarak bölgemizi işgale hazırlanıldığını göstermiştir.

"GELİN BİRLİK OLALIM"

Bugün Müslümanlar olarak ortak karara varamıyoruz. Müslümanların bu gaflet halinin tecessüs ettiği husus Kudüs meselesidir. Acaba Kudüs meselesinde hangi Müslüman kötülüğü eliyle düzeltme şuuruna sahip? Tüm Müslümanlara diyoruz ki; Gelin birlik olalım zalimlerin karşısına tek bilek tek yürek olarak çıkalım. Kudüs tüm Müslümanların kurtuluşunun vesilesi olacaktır. Bundan sonra Kudüs nöbetini devralma sırası bize gelmiştir.

"İSRAİL BM KARARINI TANIMIYOR"

ABD Kudüs kararıyla taraf olduğunu göstermiştir. ABD sorun üretmekten yana olduğunu göstermiştir. BM Genel Kurul kararı İsrail tarafından tanınmamaktadır. İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak acil toplantı çağrısı yaptım. İsrail'in uyguladığı devlet terörünün durdurulmaması halinde dünya kimsenin kendisini güvende hissedemeyeceği bir noktaya gidecektir.

Terör adımları atan İsrail'in atacağı adımların günü gelip Amerika'yı da vurması muhtemeldir.

"BİZ NE YAPACAĞIZ"

Türkiye hem diplomatik adımları atarak bugüne kadar sürdürdüğü tavrını devam ettirecektir. İsrail'in en çok hedef aldığı ülkenin Türkiye liderin de şahsım olması ortadadır. Eğer bizi hedef alıyorlarsa doğru yoldayız. Biz biliyoruz ki galip olan ancak Alalh'tır. İstediğin kadar nükleer silahın olsun ama Allah ne isterse o olur. En büyük tuzak Allah'ın tuzağıdır. Biz kutsal bildiğimiz değerler uğruna mücadeleden kaçınmayan bir milletiz.

"KUDÜS MESELESİ 15 TEMMUZ KADAR, SURİYE OPERASYONLARI KADAR ÖNEMLİDİR"

Biz 15 Temmuz'da ve Suriye operasyonlarında bunun örneklerini sergiledik. Kudüs meselesi de bizim için aynı derecede önemlidir. İsrail'i bu adımları geri çevirene kadar mücadelemiz sürecektir. Buradan bir kez daha İsrail zulmüne karşı direnen Filistinli kardeşlerimize desteklerimizi ilan ediyoruz. İnsanlığı ayağa kalkmaya davet ediyoruz.

YILDIRIM: EŞKIYA DÜNYAYA HÜKÜMDAR OLMAZ

Başbakan Binali Yıldırım halka hitap etti. İşte Yıldırım'ın açıklamaları...

Zulme cesaret veren alçaklara tepkimizi göstermek için geldik. Ülkemizin safını dünyaya ilan etmek için toplandık. İnancımızın gereğini yapıyoruz. Buradan bütün dünyayı zalimin haksızın karşısına çıkmaya davet ediyoruz.

Eşkıya dünyaya hükümdar olmaz diye haykırıyoruz. Filistinli kardeşlerimizi yardımsız bırakma yarabbim. İnsanlıktan nasibini almayan haydutlar yine sahneye çıktı. Haykırıyoruz çünkü acımız büyük. Gözlerimiz yaşlı kalplerimiz yangın yeri. Filistin toprakları bir kez daha kana bulandı. Amerika Başkanı binlerce Filistinlinin kurşunlanmasını keyifle seyretmiştir. Zalime zulmünün hesabı mutlaka sorulacak. Türkiye zulmü en şiddetli şekilde kınamıştır. Bugün hep bir ağızdan tepkimizi ortaya koyuyoruz.

"İSRAİL YÖNETİMİ YARALILARA YARDIMA İZİN VERMİYOR"

Masum insanları katlettikleri gibi yaralılara yardıma da izin vermiyor İsrail yönetimi. Millet olarak hiç bir fedakarlıktan kaçmayacağız. Yaralı kardeşlerimizin yaralarını saracağız. Türkiye'ye yakışan budur. Zulme rıza göstermek de zulümdür diyor bu meydan. Adaletten merhametten sevgiden nasiplerini alamamış insan ve devletlere yazıklar olsun diyoruz. Zalimler er geç kaybedecektir. Bugün acı çeken kardeşlerimiz için dua etme günüdür.

BAHÇELİ: MÜCADELE DURMAYACAKTIR

MHP lideri Devlet Bahçeli mitingde halka seslendi.

İşte Bahçeli'nin açıklamasından satır başları...

Günahkarlara aşılmaz duvarlar ördük. Gazze'deki mazlumlar için ayaktayız. Türk ve İslam yurtlarının feryadından dolayı yaslıyız.Yaşanan her acının kurulan her tuzağın hem hasmı hem de karşısındaki haysiyet kalesiyiz.

Çünkü biz büyük Türk milletiyiz. Tarihi Türk ve İslam şehirlerini, zorluğa göğüs geren kardeşlerimizi kucaklıyorum. Bilsinler ki yalnız değiller. Bilsinler ki sahipsiz değiller. Siyonizm kutsallarımıza musallat olmuştur. Haçlı emelleri yeniden belini doğrultmuştur. Kudüs tüm ağırlığıyla mümin ve Müslüman vicdanların üzerine çökmüştür. Kudüs'te haksızlık adaletsizlik hakimdir. Kudüs kan ağlıyor. Kudüs aynı zamanda Türklüğün derin izlerini taşımaktadır. İsrail'in başkenti demekle bu tartı bu sikleti çekmez çekemez. ABD'nin hastalıklı yönetimi Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanımıştır yangına körükle gitmiştir. İnanç ve insan haklarına hakarettir. 14 Mayıs insanlık tarihinin utanç sayfasıdır. Geldiğimiz bu aşamada ABD Filistin davasında arabulucu sıfatını tamamen kaybetmiştir.

"SON YILLARIN EN VAHŞİ KATLİAMI"

Kutsallarımız alçak ve ahlaksız emellerin tasallutuyla can çekişmektedir. 14 Mayıs günü Gazze'de son yılların en vahşi katliamı yaşandı. 3 aylık Leyla bebek katillerce hedef alındı. 29 yaşındaki Fadi Ebu Salah caniler tarafından katledildi. İsrail bebek katilidir. Gazze'de insanlık suçu işlenmiştir. İsrail ve ABD'yi lanetliyorum. Mazlumların ahı bu şerefsizleri mahvedecektir.

BM üç maymunu oynamaktadır. Nerede insanlık? Nerede adalet? Alayına yazıklar olsun! Alayına yuh olsun! Korkaklık bunların içine işlemiş.

"HAFİFE ALIRSAK TEHDİT ÇIĞ GİBİ ÜZERİMİZE ÇÖKECEK"

İsrail teröristtir canidir. Kudüs asla terk edilmeyecek asla yüzüstü bırakılmayacaktır. Yenikapı'daki muhteşem irade bunun güvencesidir. Kudüs aynı zamanda 3 semavi dinin buluşma noktasıdır. Biz elbette vicdanımızın çığlığına tarihimizin çağrısına kulak verip tedbirli davranmalıyız. Zulme tahammül göstermemeliyiz.Olur da gaflete düşersek tehditleri hafife alırsak felaket çığ gibi üzerimize çökecektir. Biz insafımızı kaybetmedik. İrademizi rehin vermedik. 

ABD'nin Kudüs kararını hiçbir dayatma meşru seviyeye çıkaramayacaktır. Mücadele durmamalı durmayacaktır. Kudüs'ün kalbi Mescid-i Aksa'dır. 

BÜYÜK BİR SAHNE KURULDU

Saat 16.00'da Yenikapı Miting Alanı’nda yapılacak miting öncesi hazırlıklar yapıldı. Filistin halkına destek mitingi için alana “Zulme lanet, Kudüs’e destek” yazılı büyük bir sahne kuruldu.

Sahnenin iki yanına da “İnsanlık adına İstanbul ayakta” yazıları asıldı. Ayrıca meydanın birçok yerine vatandaşların mitingi daha rahat takip etmeleri için dev ekranlar ve vinçlere takılı hoparlörler konuşlandırıldı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve BBP Genel başkanı Mustafa Destici de miting alanına geldi.


Alanın etrafına "Zulme Lanet Kudüs’e Destek" yazılı dev flamalar, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın posterleri ile Türk bayrakları asıldı.

Kendilerine ayrılan güvenlik noktalarından alana girenlere, Türk ve Filistin bayrakları dağıtıldı. Öte yandan alanın birçok yerinde itfaiye araçları ve ambulanslar hazır bekletiliyor. Vatandaşların ihtiyaçları için de çok sayıda seyyar mescit ve tuvalet kuruldu.


SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;