Yeşil enerji devi Türkiye'de

Yenilenebilir enerjide lider kuruluşlardan Renewable Energy Systems Holdings, 750 milyon euro'luk yatırım için Türkiye'ye ilkadımı attı

10 Ekim 2009, Cumartesi 05:00
A A

RÜZGÂR SANTRALİ YAPACAK

Yenilenebilir enerji alanında küresel ölçekte faaliyet gösteren İngiliz Renewable Energy Systems (RES), Türkiye’de yatırım için kolları sıvadı. Şirket dün Başbakanlık Yatırım Ajansı ile ortak bir duyuru yaparak, Türkiye’de rüzgar enerjisi alanında önemli projeleri içeren bir portföy satın aldığını açıkladı. Açıklamada, Türkiye’nin rüzgar enerjisi lisanslarıyla ilgili çalışmasını bitirmesinin beklendiği, anılan projelerin 3-4 yıllık bir süreçte gerçekleşebileceği ifade edildi.

TUTARI 750 MİLYON EURO

Açıklamaya göre, RES’in kademeli olarak ilerleyecek projelerinin toplam yatırım miktarı yaklaşık 750 milyon euro olacak. Türkiye’nin yenilenebilir enerji alanında sahip olduğu güçlü potansiyele dikkat çekilen açıklamada, RES’in rüzgarın yanı sıra güneş enerjisine de odaklanacağı belirtildi. RES, dünya çapında rüzgar ve güneş enerjisi projelerinde, saha değerlendirmesinden tesis tasarımına, finansmandan inşaata, operasyondan işletmeye kadar her türlü faaliyeti yürütüyor.

RES ANADOLU'YU KURDU

RES, 2008 sonunda İstanbul’da RES Anadolu şirketini faaliyete geçirmişti. RES Akdeniz İcra Kurulu Başkanı Jean-Marc Armitano, “Türkiye enerji sektöründeki en önemli büyüme alanlarından biri. Artan elektrik enerjisi ihtiyacı, karbon salınımını düşürme gereksinimi ile birlikte ele alındığında, bu toprakların barındırdığı geniş rüzgar ve güneş enerjisi kaynakları son derece uygun bir ortam sunuyor. Yatırım kararımız, uzun bir süreci kapsayacak girişimimizin ilk kilometre taşı” dedi.

ÖNEMLİ BİR ÖRNEK

RES Anadolu’nun, bu ilk adımı geliştirirken, istihdam açısından da dikkat çekici bir büyüme kaydetmeyi planladığı belirtildi. RES Anadolu İş Geliştirme Direktörü Kaya Tarhan, gelecek dönemde hızlı bir çalışma içerisine gireceklerini bildirdi. Başbakanlık Yatırım Ajansı Başkanı Alpaslan Korkmaz ise “Bu yatırım, ülkemizin bu alanda sahip olduğu potansiyeli göstermek açısından büyük önem taşıyor. Yeni yatırımcıların ilgisini çekecek önemli bir örnek de oluşturuyor” diye konuştu.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;