Yetti artık kapat ampulü

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal partisinin dünkü grup toplantısında Kurban Bayramı'nda, “Ayyıldızın ışığı hepimize yeter” afişleri astıran Başbakan Tayyip Erdoğan'a seslendi

02 Aralık 2009, Çarşamba 05:00
A A

AFİŞE YANIT

Baykal, “Bunu zamanında anlasaydın, bu posterlere ihtiyaç olmazdı. Ayyıldızı yeni keşfetti. Ayyıldızın ışığı hepimize yeter ampulü kapat. Evet, yeter. O zaman kapat ampulü” dedi.

‘ETNİK HUSUMET’

Türkiye’de etnik bir husumetin (düşmanlığın) tohumlarının atıldığına da dikkat çeken Baykal “Dağlıca baskını sırasında bile Anadolu’nun herhangi bir yerinde kimse kimseye “Sen şu, bu kökenlisin” diye yan bakmamıştır. Ama bu açılımdan sonra bu çatışma topluma tehlikeli biçimde yansımaya başlamıştır. İlk kez insanlar birbirlerini suçlar hale gelmişlerdir. Eskiden husumetin hedefi PKK idi. Artık insanlar birbirine husumet duyuyor. Kabahat iktidarın” dedi.

‘KAPININ SAHİBİ VAR’

Baykal, Erdoğan’a “Sana Alevilerden hayır yok. Başka kapıya” demiş, Başbakan da “Sen o kapının bekçisi misin?” karşılığını vermişti. Baykal Erdoğan’a şöyle seslendi: O kapıyı sahipsiz mi sandın? O kapının sahibi var, Hz. Ali’den Mustafa Kemal’e kadar... Biz de kendi çağımızda onların izinde bekçilik yapmaya devam ediyoruz. Elbette o kapıdan fitneye, fesata izin vermeyeceğiz.

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;