Yıllardır doğru bildiğimiz yanlış çıktı!

Yapılan yeni bir araştırmaya göre, tek çocuklar, kardeşi olan çocuklardan daha mutlu, zira kardeşler arası rekabetin çocuğun duygusal sağlığı üzerinde ciddi etkileri olabilir

Salı, 16 Kasım 2010 - 10:46

Yıllardır doğru bildiğimiz yanlış çıktı!

Araştırma kapsamındaki 2 bin 500 çocuktan yarısından fazlasının kardeşinin zorbalığına maruz kaldığı belirtilirken, her üç çocuktan biri sürekli olarak kardeşleri tarafından itilip kakıldığını söyledi. Diğerleri takma isim takılmasından ve eşyalarının izinsiz alınmasından şikayet etti.

Şimdiye dek, yaygın kanı tek çocukların daha mutsuz ve problemli olabileceği yönündeydi.

Sosyal ve Ekonomik Araştırmalar Enstitüsü tarafından yapılan araştırmada, mutluluk düzeyinin bir evde kardeşler arttıkça azaldığını ortaya koydu.
Tek çocukların daha mutlu olmasının diğer nedenleri arasında anne-babanın dikkatini çekmek için rekabete girmesine, bir kardeşle aynı odayı paylaşmasına gerek kalmaması sayılıyor.

Doktor Ruth Koppard, "Ortalama bir evde, daha fazla çocuk, her çocuk için daha az mahremiyet anlamına gelir. Bazıları bir kardeşle aynı odayı paylaşmayı seviyor, ama buna mecbur kaldıklarında bunu tercih ediyorlar" diyor.