Yılmaz Güney'in mirası mahkemelik

Yılmaz Güney'in kızı Güney Pütün'ün, babasından miras kalan şirketin genel kurul toplantılarında imzasının haberi olmadan kullanıldığı iddiası üzerine üvey annesi Jale Fatma Pütün hakkında 'resmi belgede sahtecilik' ve 'kooperatif hakkında yanlış bilgi vermek' suçlarından açılan davanın görülmesine devam edildi

05 Mart 2015, Perşembe 17:03
A A

İstanbul 50. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki ikinci duruşmaya, şikayetçi Güney Pütün ile sanık Jale Fatma Pütün’ün avukatı katıldı.

Şikayetçi Pütün, 1981’den beri Fransa’da yaşadığını ve babasının 1984’te vefat etmesinden sonra "Güney Filmcilik" isimli şirketin kurulduğundan haberdar olduğunu belirterek, "1981-2002 yılları arasında Türkiye’ye hiç gelmedim. Sonrasında hemen her yıl ve bazen yılda bir kaç kez geldim. Şirketin genel kurul toplantılarından haberim olmamıştır. 2011’de yaptığım araştırma sonucu, genel kurul toplantılarına bizzat katıldığım ve bizzat imza attığıma dair tutanaklar tutulduğunu, toplantılarda var gösterildiğimi öğrendim" diye konuştu.

Toplantılar için kimseye vekaletname vermediğini belirten Pütün, şirket genel kurul toplantılarında haberi olmadan payının azaltıldığını savundu. Pütün, "Fatma Hanım’ın bu işleri yaptığını düşünüyorum. Hisse payım azaldığı, maddi ve manevi zarara uğradığım için şikayetim sürmektedir" dedi.

'YILMAZ GÜNEY'İN ESERLERİNİ YAŞATMAK İÇİN ÇABALIYORDU'

Duruşmada tanık olarak dinlenilen emekli mali müşavir Mehmet Çetin Sönmez, 8 yıl boyunca şirkette mali müşavirlik görevi yaptığını ve genel kurul toplantılarında bulunduğunu ifade ederek, Güney Pütün’ün yerine kimin imza attığını bilmediğini ve toplantılarda kendisini hiç görmediğini söyledi.

Sönmez, "Jale Fatma Pütün çocuklarının şirket işleriyle ilgisiz kaldığından yakınıyordu. Çok fazla çaba harcıyordu. Sadece Yılmaz Güney’in ismini ve eserlerini yaşatmak için çabalıyordu" diye konuştu.

Sanık Pütün’ün avukatı Nuray Özdoğan, müvekkilinin hastalığı nedeniyle duruşmaya gelemediğini belirterek, hastalıkla ilgili raporu mahkemeye sundu.

Davaya  ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme, sanığı mazeretli sayıp, bir dahaki duruşmaya gelmemesi halinde hakkında yakalama emri çıkartılacağı konusunda uyarı bulunan tebliğname yazılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

İDDİANAMEDEN

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, şikayetçi Yılmaz Güney’in (Pütün) kızı Güney Pütün ile Güney’in eşi olan sanık Jale Fatma Pütün’ün 9 Eylül 1984 yılında vefat eden sanatçı Yılmaz Güney’in varisleri oldukları hatırlatılıyor.

Güney Filmcilik şirketinin miras yoluyla ortağı şikayetçi Güney Pütün’ün, Fransa’da yaşadığı halde şirketin 24 Kasım 2005 ile 27 Mart 2009 tarihlerinde yapılan genel kurul toplantılarında var gösterilerek yerine imza atıldığı aktarılan iddianamede, toplantıda şikayetçinin ikamet eder gösterildiği Bebek’teki adresinin de hayali olduğu ifade ediliyor.

Sanık Jale Fatma Pütün’ün 22 Mayıs 2014’te verdiği ifadede, "Yılmaz Güney’in adını yaşatabilmek için Türkiye’ye döndükten sonra şirketi canlandırdığı, hiç bir zaman kar etmeyen şirkette kar dağıtamadıkları, her zaman irtibatlı olduğu şikayetçiye ilgili bilgileri aktardığı ve tek amacının Yılmaz Güney’in anısını canlı tutmak olduğu" beyanında bulunduğu anlatılan iddianamede, Pütün’ün, "şikayetçi Güney Pütün’ü yurtdışında olduğu için 2005 ve 2009 yıllarındaki genel kurul toplantılarında hazır gösterdikleri, amacının sahtecilik olmadığı" savunmasını yaptığı kaydediliyor.

İddianamede, sanık Pütün’ün "resmi belgede sahtecilik" suçundan 2,5 yıl ile 8 yıl 9 ay, "kooperatif hakkında yanlış bilgi vermek" suçundan 7,5 ay ile 5 yıl 3 ay olmak üzere 3 yıl 1,5 ay ile 14 yıl arasında değişen oranlarda hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;