YÖK Başkanı iddiaları yalanladı

YÖK Başkanı iddiaları yalanladı

21 Nisan 2010, Çarşamba 15:14
A A

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, birçok öğrencinin YGS'de başka illerde sınava girmesi konusunda açıklama yaptı. YÖK Başkanı Özcan, gazetecilere "Duyduklarınızın çoğu doğru değildir. Bu sene sadece 25 bin öğrenci birinci adresinde sınava girmedi. Bunlardan 7 bin tanesi ikinci adresinde sınava girdi. Fakat 17 bin tanesi ikinci adres olarak belirttiği yerlerde kapasite olmadığı için etraftaki en yakın illere dağıtıldı. Ama hiçbir zaman Mardin den Kıbrıs'a kimse gitmedi. Mardin'den Edirne'ye de kimse gitmedi" dedi.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan incelemelerde bulunmak üzere Van'a geldi. YÖK Başkanı Özcan Yüzün Yıl Üniversitesi'nde katılacağı senato toplantısı öncesi basın toplantısı düzenledi. YYÜ'ye ilk defa geldiğini belirten YÖK Başkanı Özcan, YYÜ'nün kendisiyle aynı zamanda kurulan üniversitelerle kıyaslandığı zaman, biraz daha geride kaldığını söyledi. Geçmişi irdelemekte çok büyük fayda görmediğini belirten YÖK Başkanı Özcan, "Onun için geleceğe bakmalıyız. Ve kaybettiğimiz yılları geçmişte yaptığımız, hataları yapmayarak, biraz daha hız kazanarak, yolumuza devam etmeliyiz gibi geliyor. Bunun daha akılcı bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum' dedi.

Bir gazetecinin bölgede YGS'ye giren birçok öğrencinin farklı illerde sınava girmesi konusunda sorduğu soruyu da cevaplayan Prof.Dr. Yusuf Ziya Özcan şöyle konuştu:

"O duyduklarınızın çoğu doğru değildir. Bu sene adres problemi ile karşılaşan öğrenci sayısı 25 bin civarındadır. Biliyorsunuz, üniversite sınavında her öğrenciye 2 adres verilmesi isteniyor. Öğrencilerde girmek istedikleri iki yerin adresini veriyorlar. Bu sene sadece 25 bin öğrenci birinci adresinde sınava girmedi. Bunlardan 7 bin tanesi ikinci adresinde sınava girdi. Fakat 17 bin tanesi ikinci adres olarak belirttiği yerde, kapasite olmadığı için etraftaki en yakın illere dağıtıldı. Ama hiçbir zaman Mardin den Kıbrıs'a kimse gitmedi. Mardin'den Edirne'ye de kimse gitmedi. Bir kaç tanesini özellikle inceledim. Mardin'den Edirne'ye gitmiş. Ama ikinci adresi Edirne yazmış. Siz Edirne'de sınava gireceğim diyorsanız, bizim yapabileceğimiz bir şey yok. Bu seferde devleti suçlamaya başladılar. Hocam bana bildirdi, bir daha ki yıl buralardaki sınava girme kapasitesi artırılacak. Kapasite artırılırsa kimse Mardin'den başka bir ile gitmeyecektir. Kimsenin gönlü istemez zaten imtihan heyecanı olan ve bulundukları ilden farklı uzak bir yerde sınava girmesi kimsenin tasvip edeceği bir şey değil. Zannediyorum bir daha ki yıl bu sene 25 bin olan adres problemini daha da azaltacağız"

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan YYÜ'de yapılan senato toplantısının ardından Van'dan ayrılacak.

DHA

 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;