YÖK: Eski katsayılara dönüş söz konusu değil

YÖK: Eski katsayılara dönüş söz konusu değil

08 Aralık 2009, Salı 16:07
A A

YÖK’ten yapılan yazılı bir açıklamayla, 1998 yılında başlatılan ve yapılan değişiklerle en son olarak 2009 yılında kullanılan Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı’nın hesaplanmasındaki 03-08 şeklindeki farklı katsayı uygulamasına geri dönüşün artık söz konusu olmadığı bildirildi:

“KİŞİSEL BAŞARI ESAS ALINACAKTIR”

“Yükseköğretim Genel Kurulu, Danıştay Sekizinci Dairesinin, Kurulun 21.07.2009 tarih ve 14 sayılı Kararının 3, 4 ve 5. maddeleriyle ilgili olarak verdiği yürütmeyi durdurma kararı üzerine 08.12.2009 tarihinde toplanmış ve bu kararın gerekçeleri ve bundan sonra izlenecek yöntem üzerinde müzakerelerde bulunmuştur.

Yükseköğretime girişe ilişkin olarak oluşturulan ve birçok yenilik getiren yeni sistemin temel unsurları üzerinde hukuki yönden bir tartışma bulunmamaktadır. Yürütmesi durdurulan kararlar, yerleştirme puanlarının hesaplanmasına yönelik 3, 4 ve 5. maddelere ilişkindir. Ancak, 1998 yılında başlatılan ve yapılan değişiklerle en son olarak 2009 yılında kullanılan Ağırlıklı Orta Öğretim Başarı Puanı’nın hesaplanmasındaki 03-08 şeklindeki farklı katsayı uygulamasına geri dönüş artık söz konusu değildir.

Genel Kurul’da yapılan değerlendirmeler sonucunda, sınav takviminin aksamaması ve öğrenciler ile ailelerinin yargı kararı sonucunda içine düştükleri belirsizlik ortamına son vermek için, 17.12.2009 tarihinde yapılacak olan Genel Kurul toplantısında yürütmesi durdurulan söz konusu maddeler yerine yeni bir düzenleme yapılmasına karar verilmiştir.

Yükseköğretim Kurulu, yerleştirme puanının hesaplanmasına ilişkin alacağı yeni kararlarında da 2547 sayılı kanunun 45. maddesi çerçevesinde merkezi sınavla ölçülen kişisel başarıyı esas alacağını kamuoyuna saygı ile duyurur.”

DHA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;