YÖK'ün ismi değişecek

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, YÖK'ün logosunun ve isminin değişebileceğini söyledi

Cumartesi, 27 Kasım 2010 - 11:37

YÖK'ün ismi değişecek

AB ve Akdeniz bölgesindeki üniversitelerin sorunlarının belirlenip, çözüm yollarının bulunması, akademik ve sosyal işbirliğinin sürdürülmesi için oluşturulan EMUNI Üniversitesi’nin 3. Genel Kurulu Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi’nde yapıldı.

Özcan, Genel Kurul’dan ayrılırken gazetecilerin, "YÖK’ün yeniden yapılandırılması" konusundaki soruları üzerine, uzun süredir YÖK’te bazı önemli değişiklikler yapılmasını planladıklarını anlattı.

En çok aksayan hususları düzeltmeyi amaçladıklarını dile getiren YÖK Başkanı Özcan, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonrasında yeni bir Anayasa hazırlanacağını açıklaması üzerine, yapılandırma çalışmalarını bu yönde daha kapsamlı hale getirdiklerini söyledi.

YÖK'TE KOMİSYON OLUŞTURULDU

Çalışmalar doğrultusunda YÖK’te bir komisyon kurduklarını ifade eden Özcan, en yakın zamanda daha önceki çalışmaları da gözönüne alarak yeni bir çalışma yapacaklarını kaydetti.

Yusuf Ziya Özcan, bir soru üzerine, YÖK’ün isminin de logosunun da değişebileceğine işaret etti. Anayasa değiştiğinde YÖK ile ilgili maddelerin de değişme ihtimali olduğunun altını çizen Özcan, "Biz Anayasa’daki ruha ve felsefeye bağlı olarak kendi değişikliklerimizi gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

SEÇİMDEN SONRA YAPILACAK

Özcan, "Yeniden yapılandırma seçim sonrasına kaldı diyebilir miyiz?" sorusuna, "Evet, o çerçevede gerçekleşecek" yanıtını verdi.