Yönetmenden 'erotik film' açıklaması

“Öyle Bir Geçer Zaman ki” dizisinde oynayan Wilma Elles'in, daha önce Almanya'da oynadığı filmin yönetmeninden Türkiye'de çıkan haberlere tepki geldi

Pazartesi, 22 Kasım 2010 - 13:33

Yönetmenden 'erotik film' açıklaması

Erotik film çekmediklerini belirten rejisör Zeynel Abidin Çal, “Bir sahneye dayanılarak filmin sansasyon bir habere alet edilmesi beni üzdü” dedi.

Alman oyuncu Wilma Elles'in Almanya'da çektiği bir filmle ilgili haberlere, o filmin yönetmeni Zeynel Abidin Çal'dan tepki geldi. “Kutsal Çelişkiler” adında 2007 yılında çektiği kısa filmle ilgili, 'Erotik film' değerlendirmesinin yanlış olduğunu belirten Çal, “Filmin böyle sansasyon haberlerde kullanılması beni üzdü” dedi.

BİR SAHNEYİ ÖN PLANA ÇIKARTTILAR

Filmde, dinlerdeki radikal kesimlerin kadına bakış açılarının ele alındığını belirten Zeynel Abidin Çal şunları söyledi: “Filmimiz üzerinden böyle bir haberin çıkması beni rahatsız etti. Tamamen sanatsal içerikli bir film çektik. Kadın haklarını savunan bir tema işleniyor. Filmin konusu gereği olan bir sevişme sahnesi var. Bu her filmde olabilecek bir sahne. Ama sırf bunun için erotik film diyerek bunu ön plana çıkarmayı doğru bulmuyorum.”

FİLMİN KONUSU

Rejisör Zeynel Abidin Çal'ın Almanya adına uluslararası film festivallerine de katıldığı 15 dakikalık kısa filmde, İran'dan recm cezasından kaçarak Almanya'ya gelen Ayşe'nin hikâyesi anlatılıyor. Yaşadığı olayın üstüne dini kendi içinde sorgulamaya başlayan Ayşe, girdiği bir Katolik kilisesinde bir rahibeyle tanışır. Dinlerin kadınlara bakış açısını sorgulayan iki kadın arasındaki yakınlaşma bir süre sonra lezbiyen ilişkiye dönüşür.