Yorgo zeytin dalıyla geldi

Komşuda yapılan seçimlerde tekrar iktidara gelen Yorgo Papandreu Türkiye'ye çantasında zeytin dallarıyla geldi

09 Ekim 2009, Cuma 13:28
A A

Yunanistan'da hafta sonu yapılan seçimlerde iktidara gelen Yorgo Papandreu, ilk yurtdışı ziyaretini Güneydoğu Avrupa Dışişleri Bakanları toplantısı dolayısıyla Türkiye'ye gerçekleştiriyor. Papandreu, ülkesinden getirdiği zeytin dalını eski dışişleri bakanlarından İsmail Cem'in mezarına bırakacak.

İsmail Cem ile özel dostluğu bilinen Yunan Başbakan, 2007'de İsmail Cem'in cenaze törenine katıldığında da bahçesine birlikte diktikleri zeytin ağacından bir dalı mezarın üzerine bırakmıştı.

PATRİKHANE ZİYARETİ
Papandreu, Fener-Rum Patrikhanesini ziyaret etti. Fener-Rum Patrikanesinde çan sesleriyle karşılanan Papandreu, Fener-Rum Patriği Bartholomeos’a, bir çift kol düğmesi hediye ederken, Patrik Bartholomeos da konuk Başbakan’a kendi isminin yazılı olduğu gümüş bir tepsi sundu.

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından yine çanlar eşliğinde patrikhaneden ayrılan Papandreu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Türk halkının kendisini iyi tanıdığını ifade ederek, 10 yıl önce İsmail Cem ile sıkı çalışarak iki ülke arasında anlaşmaları hayata geçirip, işbirliğinde yeni dönemi başlattıklarını anımsattı. "10 yıl önce sıkı çalıştık. Türkiye, AB’ye aday ülke oldu" diyen Papandreu, yine 10 yıl önce Yunan ve Türk halklarının yaşadığı feci depremlerde işbirliğine giderek mücadele ettiklerini söyledi.

KIBRIS'A ÇÜZÜM BULUNMALI
Papandreu, Türk halkına karşı her zaman dürüst olduğunun bilindiğini, olumlu ihtimallerde ve gerçek problemlerde de dürüst ve açık davrandığını belirterek, şunları kaydetti: "Kıbrıs konusunda çözüm bulmamız gerekiyor. Kıbrıs’ı bağımlılıklarından; AB’de yeri olmayan bölünme ve duvarlardan kurtarmamız gerekiyor. İkili ilişkilerimizde sınırlara ve toprak bütünlüğüne saygı duymamız gerekiyor. Bu sürdürülebilir ve iyi komşuluk ilişkilerin temelidir. Sorunlarımızı barışçıl tartışmalar yoluyla ve uluslararası hukuk çerçevesinde çözmeliyiz. Başarılı olursak, diğer bir deyişle başarılı olmak için çok çalışırsak, bu bütün dünyaya bir işaret olacaktır. Bu barışın işareti olacaktır." Yorgo Papandreu, bunun, bölgede güç ve istikrarın hakim olduğu anlamına geleceğini söyledi.

AA

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;