Yorgo'dan zafer, Karamanlis'ten istifa

Yunanistan'da dün yapılan erken seçimleri PASOK lideri Papandreu kazandı, Başbakan Karamanlis parti liderliğinden istifa etti

05 Ekim 2009, Pazartesi 08:36
A A

Yunanistan'da ‘hanedanlar savaşı'na benzetilen erken seçimleri Başbakan Karamanlis’e karşı ezici bir üstünlük kuran Papandreu kazandı. İlk sonuçlara göre Papandreu’nun aldığı yüzde 44 oy tek başına iktidar olmasına yetiyor. 

Seçimlerden ağır bir yenilgi alarak çıkan Başbakan ve Yeni Demokrasi Partisi (YDP) lideri Kostas Karamanlis ise parti genel başkanlığından istifa edeceğini açıkladı. Yenilginin sorumluluğunu üstlenen Karamanlis, YDP'yi 1 ay sonra olağanüstü kongreye götürecek ancak tekrar aday olmayacak. 

Bu arada Yunan Parlamentosu'na iki Türk de seçilmeyi başardı. 
 
10 PUAN FARK ATTI

Yunanistan’da dün düzenlenen erken genel seçim, muhalefetteki Yorgo Papandreu’nun Panhelenik Sosyalist Hareket’inin (PASOK) Başbakan Kostas Karamanlis’in Yeni Demokrasi Partisi (YDP) karşısındaki zaferiyle sonuçlandı. Oyların yüzde 55’inin sayılmasının ardından açıklanan resmi olmayan ilk sonuçlara göre PASOK yüzde 44’lük oy oranına ulaşarak yüzde 34’te kalan YDP’ye tam 10 puan fark attı. 

AŞIRI SAĞ DA BARAJI GEÇTİ

Eğer bu sonuçlar geçerli olursa PASOK, 300 sandalyeli meclise 160 milletvekili göndererek tek başına iktidar olmayı başaracak. YDP ise 5 yıllık iktidarının ardından yeni dönemde sadece 92 milletvekiliyle temsil edilecek. İlk sonuçlara göre PASOK’un ve YDP’nin yanı sıra Yunan Komünist Partisi (KKE), aşırı sağcı LAOS ve Sol İttifak da yüzde 3’lük seçim barajını geçmeyi başardı. Buna göre meclise KKE 8 puanla 21, LOAS 6 puanla 15 ve Sol İttifak 5 puanla 12 milletvekili göndermeye hak kazandı.

3'ÜNCÜ NESİL LİDER
57 yaşındaki Yorgo Papandreu, Papandreu ailesinin 3’üncü nesil temsilcisi. Papandreu’nun dedesi Yorgo Papandreu 1963’ten 1967’deki Albaylar Cuntası’na kadar iktidarda kalırken babası Andreas Papandreu ise 1981 ile 1989 arasında tam 3 seçim kazanarak 8 yıl başbakanlık yaptı. Böylece bugünkü seçimleri kazanan Papandreu, ailesini iktidara taşıyan 3’üncü kişi olacak. 

2 TÜRK DE PARLAMENTODA

Bu arada Batı Trakya'dan iki Türk milletvekili 300 kişilik Yunanistan Parlamentosu'na girmeyi başardı. Yunanistan'da, bugün yapılan erken genel seçimlerin resmi olmayan ilk sonuçlarına göre, PASOK'tan Gümülcine'den aday olan Ahmet Hacıosman ile İskeçe'den aday olan Çetin Mandacı, meclise girmeyi garantiledi. Yunanistan seçimlerini kazanarak tek başına iktidar olan PASOK'tan iki milletvekilinin seçilmesi Batı Trakya'daki soydaşlar arasında büyük sevinç yarattı.

Komşu'da 1974 yılından sonra en büyük seçim hezimetini yaşayan ve iktidardan düşen Yeni Demokrasi Partisi Batı Trakya'daki soydaşlardan da destek bulamadı.

Gümülcine'den seçilen Ahmet Hacıosman, yıllardan beri biriken Batı Trakya Türk azınlığının sorunlarına iktidar partisi milletvekili olarak çözüm bulmaya çalışacağını ve üzerindeki sorumluluğun farkında olduğunu söyledi. Yüzlerce soydaş, Hacıosman'ın seçim bürosuna akın ederek kendisini kutladı.

 
 
 

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;