YouTube'ta artık bu da var!

YouTube, izin verdiği video türlerinin arasına izleme deneyimini değiştirebilecek bu türü de ekledi!

16 Mart 2015, Pazartesi 13:30
A A

Sarmal video, artık üreticisinden izleyicisine neredeyse herkes tarafından ulaşılabilir bir konumda. Google, YouTube üzerine 360 derece video yüklenmesine izin vermekte. Bublicam veya Ricoh Theta gibi araçlar yardımı ile YouTube üzerine yüklenen bu videolar, Android için YouTube uygulaması veya Chrome (iPhone ve iPad desteği yakında sunulacak) aracılığı ile izlenebilmekteler. Bu videoların büyük ihtimal ile en iyi izleme yöntemi, Cardboard veya dengi bir araç kullanarak gerçekleşmekte. OEM'lerin sanal gerçeklik ilgisinin hızla artması ise, yakın zamanda başka başlıkların çıkmasına ve kullanılmasına olarak tanıyacakken, YouTube'un bu güncellemesi ile internet üzerindeki bir filmi, filmin içinden izleyeceğimiz bir geleceğin yolu hazırlanmış oluyor.

Bu işlem, şu anda biraz hantal bir yapıya sahip ve videonuza doğru metadata'nın uygulandığını ve YouTube'un bu videoyu sarmal bir video olarak algılamasını garantilemek için bir Python kodu çalıştırmanızı gerektirmekte. Ancak, YouTube'un söylediğine göre yükleme işleminin bu kısmını otomatikleştirecek bir yöntem üzerinde çalışılmakta ve bu yeni yöntemin kullanıma geçmesinin uzun sürmeyeceğini söyleyebiliriz.

Şu anda kadar, bir konseri iyi bir noktadan izlenmesi veya haber görüntülerinin, olayların içinden sunulması gibi bazı ilginç sarmal video uygulamaları görmüş durumdayız. YouTube, bu imkanı herkese sunarak, sürekli var olan bir sarmal video platformunun oluşmasını ve bu videolara kolay bir şekilde ulaşılabilmesini sağlamaya çalışmakta.

Tabii ki bu basitliğin oluşması için, bir platformun oluşmasının yanı sıra, donanımların da ucuz ve genel kullanıma açık bir hale gelmeleri gerekmekte...

Kaynak: CHIP Online

SON 24 SAATTE YAŞANANLAR

;