Yüksek yargı toplantısında yer tartışması

Yüksek yargı toplantısında yer tartışması

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek'in Ankara Adliyesinde görevli hakim ve savcılarla bir araya geldiği toplantının başında, bir savcının yer bulamaması nedeniyle tartışma yaşandı.

Dışarı çıkarılmak istenen savcı, bu isteği reddedince kısa süreli arbede yaşandı.

Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden ile HSYK Başkanvekili Kadir Özbek'in, Ankara Adliyesinde görevli hakim ve savcılar ile bir araya geldiği toplantıda, adliyenin konferans salonunun küçük olması ve Yargıtay ve Danıştay'dan üye ve tetkik hakimlerinin de toplantıya katılması nedeniyle salonda oturacak yer bulamayan Cumhuriyet Savcısı Mustafa Şahin Tanrıöver, Ankara Adliyesi'nde görevli olduğunu, toplantıda kendi sorunlarının tartışılacağını, Yargıtay ve Danıştay'dan gelen konuklar nedeniyle oturacak yer bulamadığını belirtti.

Savcı Tanrıöver, "Ankara Adliyesi’nin hakim ve savcıları kapıda bekliyor. Yargıtay ve Danıştay’dan gelen destek kıtaları niteliğindeki arkadaşlar, kimlik kontrolüyle alınsın ve Ankara Adliyesi’nin hakim ve savcıları gelsin. Bu toplantı hiçbir zaman YARSAV'a destek toplantısı olmayacak" diye bağırdı.

Tanrıöver’in sesini yükseltmesi üzerine, dışarı çıkarılmak istendi. Tanrıöver'in bir kadın koruma polisi tarafından dışarı çıkarılmak istenmesi sırasında kısa süreli bir arbede yaşandı.

Ankara Adliyesi konferans salonundaki toplantıya, Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, Danıştay Başkanı Mustafa Birden ile Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Başkanvekili Kadir Özbek ile Ankara Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Yılmaz Uğurlu, Ankara Cumhuriyet Başsavcı Vekilleri, Cumhuriyet Savcıları, hakimler, Yargıtay ve Danıştay üyeleri ile tetkik hakimleri katılıyor.

"Hakim ve savcıların mesleğe ilişkin sorunları ve çalışma şartlarıyla ilgili konuların ele alınacağı" bildirilen ve basına kapalı olarak
gerçekleştirilen toplantı, saat 15.00’de başlamıştı.